To jest promocja - Blu-ray za 210 zł!

Wczoraj było lepiej niż w zeszłym roku, gdy handel tego dnia zaliczył obrót 18 mld dolarów. W Czarny Piątek ludzie kupowali w amerykańskich sklepach jak szaleni, w kolejkach stojąc już od nocy w czwartek (Święto Dziękczynienia). Niektóre sklepy były otwarte w obydwa dni... bez przerwy (np. sieć Wal-Mart), wiele od 5 rano w piątek (jak choćby sieć Best Buy).

Warto było się poświęcić. Na większym sprzęcie elektronicznym upusty wyniosły co najmniej 100-120 dolarów na sztuce. Odtwarzacze w formacie Blu-ray w Wal-Mart kosztowały 69 dolarów (210,26 zł), większe telewizory HD 198 dolarów (603,36 zł).

Wydatki konsumentów to 70 procent amerykańskiej gospodarki, w październiku zwyżkowały o 0,3 procent miesiąc do miesiąca. Tym razem ludzie nie ginęli (jak w 2008 r.) w otwieranych z hukiem drzwiach sklepów Wal-Mart, bowiem drzwi były przez dwa ostatnie dni cały czas otwarte... Sklepy Toys R Us otwarte były bez przerwy od godz. 22 w czwartek. Wielu klientów wydało na prezenty po 1500 dolarów (ponad 4,5 tys. zł i więcej.

Reklama

Przewiduje się, że w czasie tego weekendu do sklepów w USA trafi 138 mln kupujących. Wartość obrotów sklepów ma wzrosnąć w listopadzie i grudniu rok do roku o 2,3 proc. do 447,1 mld dolarów lub więcej (nawet 4,5 proc.). Indeks handlu detalicznego Standard & Poor's (RLX) zwyżkował w środę aż o 2,6 procent do najwyższego poziomu od trzech i pół roku.

Nie może być inaczej, skoro choćby 7000 osób czekało wczoraj od 4 rano w kolejce do flagowego sklepu Macy's Inc. na Herald Square w Nowym Jorku. Tłum był o wiele większy, niż rok temu. Ponad 700 osób warowało przed marketem Best Buy na Union Square w Nowym Jorku grubo przed 5 rano (magnesem był laptop Sony Vaio z wbudowanym odtwarzaczem Blu-ray, filmem "Karate Kid" i torbą w cenie łącznej 500 dolarów = 1523,65 zł, z 32-procentowa zniżką). Tylu też klientów wpadło do otwieranego o świcie sklepu Sears w Whitehall w stanie Pensylwania. Niektórzy mówili jednak, że wczoraj było drożej niż rok temu.

Czarny Piątek

Sezon świątecznych zakupów w USA zaczyna się oficjalnie dzień po Święcie Dziękczynienia - w tzw. Czarny Piątek (Black Friday). W ten dzień handlowcy zazwyczaj wychodzą ze strat i zaczynają zyskiwać (zarobki księgowane są na czarno) co trwa do Bożego Narodzenia. Termin pochodzi z lat 60. XX wieku - ukuto go w Filadelfii, która tego dnia przeżywała oblężenie centrów handlowych i gigantyczne korki. Sklepy zarobiły przy tym krocie.

Thanksgiving Day

Święto Dziękczynienia - obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, w Kanadzie zaś w drugi poniedziałek października - jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621 r. Pielgrzymi, którzy przypłynęli do Ameryki na pokładzie statku Mayflower, byli pierwotnie członkami Angielskiego Kościoła Separatystycznego (odłam Purytanów). Wcześniej ruszyli ze swych domostw w Anglii i pożeglowali do Holandii (Niderlandów), aby uciec przed prześladowaniem religijnym.

Tam cieszyli się większą tolerancją religijną, ale w końcu rozczarowali się holenderskim sposobem życia, uznając go za bezbożny. Szukając lepszego życia Separatyści wynegocjowali z londyńską kompanią handlową sfinansowanie pielgrzymki do Ameryki.

Krzysztof Mrówka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sklepy | Black Friday | Wal-Mart
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »