Z odliczenia zagranicznych składek niewielu skorzysta
Rozliczając PIT za 2008 rok, podatnicy po raz pierwszy mogą odliczyć składki, które w trakcie ubiegłego roku wpłacili do niektórych zagranicznych systemów ubezpieczeń społecznych.
Zdaniem ekspertów PricewaterhouseCoopers uwzględnienie zagranicznych składek w polskim PIT może w praktyce przysporzyć problemów, a w konsekwencji zniechęcić podatników do ich uwzględniania w rozliczeniach z fiskusem.
Nowe, korzystne przepisy ustawy o PIT dotyczą tych podatników, którzy w 2008 roku z własnych środków opłacali składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne bądź ubezpieczenie zdrowotne w innym niż Polska kraju członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Jak tłumaczy nam Krystian Rakoniewski, konsultant PricewaterhouseCoopers, skorzystanie z odliczenia składek (od dochodu - składek na ubezpieczenia społeczne i od podatku do wskazanego limitu - w przypadku składki na ubezpieczenie zdrowotne) uzależnione jest od spełnienia wielu dodatkowych warunków.
Przede wszystkim zagraniczne składki nie mogły zostać odliczone od dochodu bądź od podatku w innym kraju Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii, a dochód, od którego zostały naliczone, nie może być zwolniony z polskiego podatku na mocy umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska. - Nie może to też być dochód, od którego na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku - podkreśla Krystian Rakoniewski.
Dodaje, że zagraniczne składki odliczy podatnik, który osiągnął dochód z pracy wykonywanej np. na terytorium Belgii. Składki zostaną odliczone od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.
- Drugą grupą osób, która skorzysta z omawianych odliczeń, są osoby pracujące w Polsce na podstawie zagranicznych kontraktów, które mimo że podatki płacą w Polsce, nadal podlegają - na podstawie odpowiednich certyfikatów E101 - ubezpieczeniom społecznym (i/lub ubezpieczeniu zdrowotnemu) w swoich krajach macierzystych. Takie osoby również odliczą zagraniczne składki albo od dochodu (składki na ubezpieczenia społeczne), albo od podatku (składki na ubezpieczenie zdrowotne) należnego w Polsce - stwierdza Krystian Rakoniewski.
Ewa Matyszewska, "Gazeta Prawna"