Morawiecki zapowiada tańszy prąd w walce ze smogiem

Tańszy prąd w nocy ma pomóc w walce ze smogiem - takie rozwiązanie zapowiedział dziś na konferencji po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Koszty energii elektrycznej w taryfie nocnej, między 23:00 a 6:00 mają zostać obniżone do 40% - zdaniem premiera dzięki temu więcej osób będzie stać na bardziej ekologiczne ogrzewanie mieszkania: - Będzie możliwość korzystania z dodatkowych źródeł energii, np. piecyków, podłączonych [do prądu grzejników] po niższej taryfie. Z wyliczeń Ministerstwa Energii wynika, że może to obniżyć koszty ogrzewania do 25% - mówił Premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział też, że w nowym roku, jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe, ruszy warty kilkaset milionów złotych program termomodernizacji budynków.

Reklama

W kontekście wysokich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu w ostatnich dniach, premier mówił, że efektów działań rządu w tym zakresie nie będzie widać od razu:

- Polska nie jest winna temu, że po II Wojnie Światowej rozwijała swoją energetykę wyłącznie w oparciu o źródła węglowe. Nie da się zmienić pewnych rzeczy jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jest to bardzo trudny proces, proces, od którego się nie uchylamy - mówił premier.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już niedługo wyznaczy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów osobę odpowiedzialną za walkę ze smogiem. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku 7 na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy leży w Polsce.

Tymczasem , od stycznia wejdą w życie nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych. Na naszych rachunkach średnio o 0,5 procent wzrosną opłaty za energię elektryczną, ale o 0,8 procent spadną za dystrybucję.

W rezultacie, w zależności od używanej taryfy, dla wielu klientów rachunki będą w zasadzie bez zmian, z tendencją od kilkunastu groszy do ponad 3 złotych obniżki. W niewielkiej części rachunki dla gospodarstw domowych mogą nieznacznie wzrosnąć.

Rachunek za prąd składa się z dwóch pozycji - opłaty za towar jaką jest energia elektryczna oraz za jej dostarczenie. Urząd Regulacji Energetyki w piątek zatwierdził taryfy przedsiębiorstw energetycznych, które będą obowiązywać do końca 2018 roku

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »