Ulga rehabilitacyjna na sanatorium, rehabilitację i sprzęt

Podstawą odliczenia jest dowód poniesienia wydatku - faktura, przelew, pokwitowanie, dowód wpłaty, KP itd. - każdy dokument, który potwierdza faktyczne poniesienie wydatku przez osobę, które dokonuje odliczenia.

Podstawą odliczenia jest dowód poniesienia wydatku - faktura, przelew, pokwitowanie, dowód wpłaty, KP itd. - każdy dokument, który potwierdza faktyczne poniesienie wydatku przez osobę, które dokonuje odliczenia.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczamy m.in.:

• odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym;

• odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym,

• odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (odliczenie to może być dokonane również w przypadku, gdy osoba, której dotyczy wydatek, posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez właściwy organ na podstawie odrębnych przepisów obowiązujących do dnia 31 sierpnia 1997 r.)

Reklama

• odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem: w takich zakładach

• odpłatny, konieczny przewóz na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne:

· osoby niepełnosprawnej - karetką transportu sanitarnego,

· osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, oraz dzieci niepełnosprawnych do lat 16 - również innymi środkami transportu niż karetka transportu sanitarnego.

Podstawą odliczenia jest dokument stwierdzający poniesienie wydatki, zawierający w szczególności:

• dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru),

• dane identyfikujące sprzedającego (towar lub usługę),

• rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz

• kwotę zapłaty.

Zatem może być to faktura, przelew, pokwitowanie, dowód wpłaty, KP itd. - każdy dokument, który potwierdza faktyczne poniesienie wydatku przez osobę, które dokonuje odliczenia.

Wydatki w ramach ulgi rehabilitacyjnej podlegają odliczeniu od dochodu,

• jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub

• nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym (można odliczyć je tylko raz);

• nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, a w szczególności jeżeli

• nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odlicza się również:

• zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;

• zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności;

O tym, czy dane urządzenie, sprzęt lub wydawnictwo jest niezbędne w danym rodzaju niepełnosprawności, może orzec również lekarz i takie zaświadczenie w budzących wątpliwość przypadkach może się w urzędzie skarbowym przydać (nie należy jednak przesadzać).

Podatnicy skutecznie odliczali m.in. materac specjalistyczny leczniczy np. wypełniony kaszą gryczaną, kołnierz ortopedyczny, łóżko terapeutyczne czy ortopedyczne, lampy do światło terapii, zestawy czy sprzęt do kąpieli perełkowych, ozonoterapii, masażu wodnego (np. maty do hydromasażu), aparaty słuchowe, fotele z masażem, urządzenia do masażu ręcznego, okulary (oprawki ze szkłami korekcyjnymi), obuwie ortopedyczne, peruki, pompy insulinowe, port naczyniowe, wózki inwalidzkie, również elektryczne, a nawet telewizory czy monitory o ponadprzeciętnej przekątnej (dla niedowidzących), Nie da się jednak odliczyć artykułów AGD, samochodu, pościeli rehabilitacyjnej (nie jest sprzętem), mebli, czy rękawiczek jednorazowych (które są przedmiotem powszechnego użytku).

Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy

ePodatnik.pl
Dowiedz się więcej na temat: PIT 2011 | e-podatnik | ulga rehabilitacyjna | odliczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »