Punkt Zwrotny w modzie i walce z greenwashingem. Nowa inicjatywa Interzero i Mamy Projekt
Punkt Zwrotny to pierwsze w Polsce centrum edukacyjne oparte na formule pokojów zagadek. Nowe miejsce powstało w Warszawie, skierowane jest do młodzieży i opowiada o wpływie świata mody oraz opakowań na planetę. Za projekt odpowiadają Grupa Interzero i kolektyw Mamy Projekt.
Żyjemy szybko, produkujemy szybko, zużywamy szybko. Szybka moda (ang. fast fashion) podbija serca i osiąga wysokie zyski, nie zważając na konsekwencje społeczne i środowiskowe. Rokrocznie 92 miliony ton odpadów tekstylnych trafia na składowiska, a zaledwie 1% poddawanych jest recyklingowi. Równocześnie dla młodzieży wygląd i moda to środek wyrażania siebie, budowania tożsamości. Jak odnaleźć się w świecie, w którym producenci często mydlą oczy ekologicznymi sloganami, a niezliczone techniki marketingowe bombardują nas swoim przekazem? Z pomocą przychodzi EkoCentrum Punkt Zwrotny - miejsce, w którym zaczyna się zmiana.
Motywem przewodnim Punktu Zwrotnego jest wpływ fast fashion i opakowań na środowisko naturalne. Tematyka i sposób prowadzenia nowatorskich działań edukacyjnych zostały dopasowane do zainteresowań młodzieży. Dzięki wciągającej narracji, uczeniu poprzez odkrywanie i rozwiązywanie zagadek, nastolatki zdobywają praktyczną wiedzę z zakresu ekologii.
"Otwarcie centrum edukacji ekologicznej w byłej fabryce samochodów FSO jest symbolem zachodzącej wokół nas zielonej transformacji. Jako Grupa Interzero skupiamy się w naszych działaniach prośrodowiskowych przede wszystkim na ograniczaniu marnotrawstwa zasobów naturalnych, zamykaniu obiegu surowcowych i gospodarce odpadami. Naszą ambicją związaną z edukacją ekologiczną jest opowiadanie o wyzwaniach cywilizacyjnych w przystępny, angażujący i budzący zainteresowanie sposób. Punkt Zwrotny, którego jesteśmy mecenasem i partnerem, jest tego przykładem. Bardzo się cieszę, że mogliśmy się zaangażować w tę inicjatywę" - mówi Monika Grom, wiceprezes Grupy Interzero w Polsce.
W Punkcie Zwrotnym znajdują się cztery pokoje tematyczne. Jeden z nich został opracowany merytorycznie przez ekspertów Interzero. Po wejściu do niego, odwiedzający otrzymują wiadomość z przyszłości i zadanie związane z sortowaniem śmieci. Głównym celem tej części opowieści jest przybliżenie wpływu prawidłowej segregacji odpadów na recykling i zamykanie obiegu opakowań oraz surowców.
"W Punkcie Zwrotnym tworzymy modę na ekologię. Robimy to poprzez aktywizujące metody nauczania, które sprawdziły się w poprzednich projektach realizowanych wspólnie z Mamy Projekt, takich jak wystawa Ekoeksperymentarium czy gry internetowe. Tym razem wyruszamy w nieodległą przyszłość, pokazując już dziś powody, dla których tekstylia zostaną objęte systemem selektywnej zbiórki odpadów od 2025 r. Chcemy edukować poprzez doświadczanie i zmieniać w ten sposób zachowania, pobudzając refleksję i odpowiedzialne postawy, dlatego hasło Punktu Zwrotnego brzmi "Ty jesteś zmianą" - mówi Katarzyna Kacz, kierowniczka projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w Grupie Interzero.
W każdym z czterech pokoi tematycznych Punktu Zwrotnego, grupy uczniów szukają odpowiedzi na pytania związane z konsekwencjami środowiskowymi działań przemysłu odzieżowego. Po ukończeniu wszystkich zadań spotykają się z animatorem w specjalnej strefie dialogu, gdzie omawiają wnioski z tej podróży po świecie mody i opakowań.
"Raporty trąbią o tym, że młodzież słyszała o zmianach klimatu, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. >>Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach<< powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym marzeniem Mamy Projekt. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło" - zaprasza Małgosia Żmijska z kolektywu Mamy Projekt.
EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88, w dawnej bramie FSO (obecnie FSO Park). Zapisy na bezpłatne warsztaty prowadzone są przez stronę internetową www.punktzwrotny.com. W weekendy będą się w nim odbywać warsztaty less waste, inspirujące spotkania oraz wymiany ubrań. Istnieje również możliwość wynajmu przestrzeni EkoCentrum.
Interzero jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań środowiskowych i gospodarki obiegu zamkniętego. Działa w duchu cyrkularności. Zamyka obieg surowców, przeciwdziała marnotrawstwu w zakresie gospodarki odpadami, świadczy usługi recyklingu, doradztwa środowiskowego i edukacji ekologicznej. Wprowadza u klientów innowacyjne rozwiązania, które zwiększają efektywność wykorzystywania surowców i minimalizują niekorzystny wpływ na środowisko: od optymalizacji procesów odzysku i recyklingu, poprzez audyty i szkolenia, po maszyny kompostujące, butelkomaty i zdalnie zarządzane kosze na odpady, ułatwiając wdrożenie zmian w kierunku nowoczesnej gospodarki o obiegu zamkniętym.
Działania Interzero w zakresie odzysku recyklingu w 2021 r. pozwoliły zaoszczędzić ponad 12,5 mln ton surowców i 1 milion ton gazów cieplarnianych w porównaniu z produkcją pierwotną (wg Fraunhofer UMSICHT). Więcej informacji: www.interzero.pl
KONTAKT:
Jacek Brzeziński
Content manager
Zespół Edukacji Ekologicznej
Interzero
tel.: +48 728 917 109
e-mail: jacek.brzezinski@interzero.pl
Katarzyna Kacz
Kierownik projektu
Zespół Edukacji Ekologicznej
Interzero
tel.: +48 539 524 760
e-mail: katarzyna.kacz@interzeo.pl
Źródło informacji: Interzero Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Artykuł sponsorowany