Kolejna grupa uprzywilejowanych!
Dzisiejsza prasa pisze że PO i PSL osiągnęły kompromis w sprawie podniesienie wieku. Utrzymano założenie, że wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn zostanie podniesiony do 67 lat, ale będzie możliwość otrzymania wcześniejszej emerytury dla kobiet w wieku 62 lat dla mężczyzn w wieku 65 lat, pod warunkiem że przyszły emeryt uzbierał wystarczająco dużo kapitału aby otrzymać emeryturę większą niż minimalna.
Wcześniejsza emerytura będzie obliczana od połowy zgromadzonego kapitału i będzie pomniejszać wielkość przyszłego świadczenia. PSL wywalczył również, iż ZUS będzie dopłacał do ubezpieczenia emerytalnego samozatrudnionych i ubezpieczonych w KRUS.
Sama konstrukcja wcześniejszej emerytury nie wzbudza naszego sprzeciwu, emerytura cząstkowa jest mało korzystnym rozwiązaniem, więc nie powinna istotnie wpłynąć na obniżenie wskaźnika aktywności zawodowej pracowników w tych regionach gdzie rynek pracy jest w stanie zaoferować zatrudnienie dla osób starszych, natomiast w mniejszych miejscowościach gdzie rynek pracy wciąż funkcjonuje tak jak na początku poprzedniej dekady (kiedy bezrobocie wynosiło 20 proc.) możliwość wcześniejszej emerytury będzie zapewne częściej wykorzystywana i jest zapewne lepszą alternatywą niż pozostawienie bezrobotnym w oczekiwaniu na osiągnięcie wieku emerytalnego.
Bardziej niepokojące jest zgoda na dopłaty do ubezpieczenia emerytalnego rolników czy samozatrudnionych, bo to oznacza zwiększanie grupy uprzywilejowanych w systemie emerytalnym i jest zaprzeczeniem odwrotnej tendencji jaką jest zmniejszanie grup uprzywilejowanych, np. mundurowych.