Jak nie płacić za dochody zagraniczne

Polacy (polscy rezydenci podatkowi) osiągając dochody z za granicy zastanawiają się zapewne, w jaki sposób rozliczać osiągane dochody. Niektórzy z nich nie mają jednak takiego problemu. Jeżeli bowiem dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony od opodatkowania w Polsce oraz podatnik nie osiągnął w Polsce żadnych dochodów, to nie ma potrzeby rozliczania się z takiego dochodu w Polsce.

Polscy rezydenci podatkowi (osoby mające co do zasady miejsce zamieszkania w Polsce) są zobowiązani płacić podatek zasadniczo zarówno od dochodów osiąganych na terytorium Polski jak i poza nim (zasada nieograniczonego obowiązku podatkowego). Jeżeli jednak osiągamy dochody za granicą, to zazwyczaj państwo, w którym osiągamy dochody także je opodatkowuje.

Skutkiem powyższego jest podwójne opodatkowanie. Celem zapobiegania podwójnemu opodatkowania państwa zawierają między sobą umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz wprowadzają do wewnętrznych przepisów podatkowych uregulowania zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu.

Reklama

Jedną z metod unikania podwójnego opodatkowania jest zwolnienie dochodu osiągniętego w innym kraju i podlegającemu w tym kraju opodatkowaniu od opodatkowania w kraju rezydencji podatkowej podatnika. Przykładowo, jeżeli polski rezydent podatkowy pojedzie do Irlandii i osiągnięte dochody z wykonywanej w Irlandii pracy, to dochody te będą w Polsce zwolnione od opodatkowania. Jest to tzw. metoda wyłączenia.

Alternatywną metodą unikania podwójnego opodatkowania jest tzw. metoda zaliczenia, która polega na sumowaniu wszystkich dochodów podatnika i opodatkowaniu ich w kraju rezydencji podatkowej, przy dopuszczeniu możliwości odliczenia od należnego podatku zapłaconego za granicą.

Należy zauważyć, że metoda wyłączenia jest dużo korzystniejsza, m.in. z tego powodu, że jeżeli polski rezydent podatkowy osiągnie tylko dochody za granicą, to nie będzie on musiał się rozliczać z tych dochodów w Polsce. Pod warunkiem oczywiście, że Polska podpisała z krajem, w którym podatnik osiągnął dochody umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i umowa ta przewiduje jako sposób unikania podwójnego opodatkowania metodę wyłączenia. Jeżeli bowiem dochód z zagranicy jest wolny od podatku w Polsce, a brak innych dochodów osiągniętych w Polsce, to nie ma się z czego w Polsce rozliczać.

Metoda wyłączenia obowiązuje polskich podatników w stosunku do dochodów osiągniętych w m.in. takich krajach jak: Albania, Chiny, Chorwacja, Czechy, Cypr, Estonia, Francja, Grecja, Indonezja, Irlandia, Japonia, Kanada, Kuwejt, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, RPA, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Turcja, Ukraina i Włochy.

Europejskie Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej sp. z o. o.
Dowiedz się więcej na temat: dochody | Podatnik | Dochód | Rezydenci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »