Dowód osobisty w trzech krokach

Osoby, które czeka wymiana dowodu osobistego, mogą skorzystać z nowego elektronicznego wniosku o jego wydanie. Złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut. Większość danych wypełnia się w nim automatycznie.

"Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniły właśnie drugą wersję zmienionego elektronicznego wniosku o wydanie/wymianę dowodu osobistego. Przeszedł on całkowitą metamorfozę. Jest prosty, bardziej intuicyjny, bardziej przejrzysty i ma wersję mobilną" - napisano w komunikacie.

Według resortu, złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut.

Jak podaje ministerstwo, w tym roku wnioski o nowy dowód osobisty będzie składać w sumie osiem milionów obywateli z czego ponad pięciu milionom osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów, a pozostałe trzy miliony to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów, takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

Reklama

W tym roku wnioski o nowy dowód osobisty składać będzie w sumie 8 milionów obywateli. Ponad 5 milionom osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów, takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież.

W kolejnych miesiącach liczba dokumentów, które tracą ważność kształtuje się następująco (dane w tys.):

- Czerwiec - 356

- Lipiec - 401

- Sierpień - 534

- Wrzesień - 601

- Październik - 676

- Listopad - 552

- Grudzień - 435.

W przyszłym roku liczba dowodów, którym upływa ważność sięgnie około 2,5 mln. Nowy wniosek elektroniczny ma ułatwić ten proces nie tylko obywatelom, ale też urzędnikom w gminach.

Aby skorzystać z nowego formularza, należy wejść na portal Obywatel.gov.pl, kliknąć w baner i zalogować się Profilem Zaufanym (eGo). Jest on niezbędny do złożenia elektronicznego wniosku o nowy dowód.

Można go jednak założyć i aktywować bez konieczności wychodzenia z domu, na urządzeniach mobilnych np. z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) obywatel kierowany jest bezpośrednio do wniosku.

Musi w nim zaznaczyć tylko powód, z jakiego wnioskuje o wydanie nowego dokumentu, wskazać urząd, w którym chce odebrać nowy dowód oraz załączyć zdjęcie. Reszta danych ładuje się automatycznie.

W nowej wersji wniosku dołączone zostało specjalne pole, w którym można się zorientować czy załączone zdjęcie mieści się w określonych ramach. Jeśli nie - trzeba je wymienić na inne. Można też zobaczyć jak będzie wyglądał awers dowodu. Jeśli zgadzają się dane, wniosek wymaga jedynie podpisania Profilem Zaufanym (eGO) i gotowe. Cała operacja trwa kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu i pozwala zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie.

Uwaga na zdjęcie do dowodu

Zdjęcie w szerokości 35 mm, wysokość 45 mm. Zdjęcie musi być wykonane w taki sposób aby twarz osoby fotografowanej była skierowana prosto w obiektyw aparatu -prostopadle do osi aparatu usytuowanej na wysokości pomiędzy nosem a linią oczu (niedopuszczalna jest tzw. "ptasia" lub "żabia" perspektywa). Wzrok osoby fotografowanej musi być skierowany prosto w obiektyw aparatu. Oczy muszą byćnaturalnie otwarte, wyraźnie widoczne (nie mogą być zakryte przez włosy). Na zdjęciu niedopuszczalny jest efekt "czerwonych oczu". Tło białe oświetlone jednolicie, pozbawione cieni i elementów ozdobnych. Twarz we wszystkich obszarach musi być odwzorowana ostro i odpowiednio kontrastowa. Kontury głowy nie mogą wykazywać prześwietleń od tła.Twarz musi być oświetlona równomiernie. Niedopuszczalne są refleksy (odbicia światła na skórze czy włosach powodujące białe plamy w tych miejscach) oraz cienie na twarzy.W przypadku osób noszących okulary korekcyjne, w celu uniknięcia odblasków powstałych na skutek odbicia światła na szkłach, sugeruje się zdjęcie okularów. Osoba fotografowana nie może być w nakryciu głowy, za wyjątkiem nakryć noszonych przez osoby należące do wspólnoty religijnej po przedłożeniu potwierdzonego zaświadczenia. Zaleca się aby osoba fotografowana nie posiadała biżuterii w uszach i innych częściach twarzy.

źródło MSW

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2010 r. Nr 167 poz. 1131 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważniania i zwrotu (Dz. U. z 2015 r. poz. 212)

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty | dowody osobiste | cyfryzacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »