URE: Rachunki niższe o ponad półtora procent w 2016 roku
Od nowego roku będziemy mniej płacić za prąd - średnio o 1,5 procent - podano na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.
Od około 12 do 22 złotych mniejsze rachunki za prąd w 2016 roku zapłacą Polacy. Prezes URE zatwierdził 17 grudnia taryfy dystrybutorom energii elektrycznej oraz tzw. sprzedawcom z urzędu, którzy sprzedają energię odbiorcom w gospodarstwach domowych. Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia oznaczają, że w 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe od 12 do około 22 złotych (czyli średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 złotych netto miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G).
W efekcie zatwierdzonych taryf łączne rachunki odbiorców w gospodarstwach domowych, którzy kupują prąd od tzw. sprzedawców z urzędu, spadną średnio o 1,6 proc.. Jednak pierwotne wnioski przedsiębiorstw - tak obrotu jak i dystrybutorów - różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w Urzędzie oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych.
Spadek cen prądu wynika głównie z niższych kosztów zakupu tzw. energii "zielonej". W 2016 roku spadną nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych. Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc., a dla odbiorców grup G - gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię - o 2 proc.. Warto zauważyć, że wzrasta składnik jakościowy zawarty w taryfach dystrybucyjnych związany z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, a pomimo to spada taryfa dystrybucyjna. Ten spadek udało się uzyskać dzięki optymalizacji kosztów działalności operatorów sieci dystrybucyjnych.
- Wszystkie taryfy energetyczne na 2016 r. - poinformowała Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki. URE na początku grudnia poinformował, że do Urzędu trafiły wnioski taryfowe na 2016 rok od wszystkich dystrybutorów energii elektrycznej, a także wnioski od sprzedawców. Wnioski od dystrybutorów wpłynęły od RWE Stoen Operator, Enea Operator, Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja i Energa Operator. (PAP)