Proces budowy: Materiały konstrukcyjne (cz. 1)
Jakie są technologie budowy ścian?
Obecnie ściany jednowarstwowe wykonuje się z materiałów pełniących jednocześnie funkcję konstrukcyjną i termoizolacyjną. Maksymalny współczynnik izolacyjności cieplnej (k) dla takiej ściany nie może być większy niż 0,5 W/(m2K), jednak na rynku są dostępne materiały umożliwiające budowę ściany o współczynniku niższym nawet niż 0,3 W/(m2K).
Zaletami ścian jednowarstwowych jest ich stosunkowo mały ciężar, niskie zużycie materiału, a ich wznoszenie nie jest bardzo pracochłonne ani długotrwałe.
Ściana dwuwarstwowa. Składa się z konstrukcyjnej warstwy nośnej oraz warstwy ocieplenia pokrytej od zewnątrz tynkiem cienkowarstwowym. Według polskich przepisów budowlanych współczynnik k dla takiej ściany nie może być większy niż 0,3 W/(m2K). Do zalet takiej przegrody możemy zaliczyć wysoką "specjalizację" poszczególnych jej warstw, co umożliwia optymalne kształtowanie mikroklimatu wewnątrz domu, zarówno pod względem cieplnym, akustycznym, jak i wilgotnościowym. Kolejną zaletą takiej ściany jest możliwość optymalnego wykorzystania pojemności cieplnej materiału konstrukcyjnego, ponieważ jest on w tym przypadku znakomicie izolowany od warunków zewnętrznych, co umożliwia skierowanie całego potencjału na poprawę warunków panujących we wnętrzu domu.
Ściana trójwarstwowa. Składa się z wewnętrznej warstwy konstrukcyjnej, warstwy ocieplenia i zewnętrznej ściany osłonowej (elewacyjnej), łączonej ze ścianą nośną przy pomocy kotew. Wymagania normowe dotyczące izolacyjności cieplnej takiego systemu są takie same, jak przy ścianie dwuwarstwowej. Rozwiązanie takie umożliwia m.in. wykonanie atrakcyjnych elewacji, np. z kamienia lub cegły klinkierowej.
Jest to technologia wywodząca się z państw skandynawskich i Ameryki Północnej (głównie Kanady - stąd popularna w Polsce nazwa "technologia kanadyjska"). Głównym elementem nośnym jest w tym przypadku szkielet skonstruowany z belek drewnianych o przekroju prostokątnym lub dwuteowym, wypełniony materiałem termoizolacyjnym (najczęściej jest to wełna mineralna). Drewno powinno być suszone komorowo, czterostronnie strugane, z zaokrąglonymi lub sfazowanymi krawędziami, o wilgotności maksimum 18 proc. W wypadku belek dwuteowych do konstrukcji są najczęściej używane wysoko przetworzone materiały drewnopochodne.
Zanim zaczniesz budować: Kosztorys
Taka konstrukcja umożliwia wznoszenie bardzo lekkich ścian o dużej izolacyjności cieplnej. Jednocześnie umożliwia ona zaawansowaną prefabrykację (wykonywanie dużych elementów budynku w wyspecjalizowanym zakładzie, a następnie ich montaż na placu budowy). Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie dużego reżimu technologicznego gwarantującego otrzymanie elementów najwyższej jakości. Do innych zalet tej technologii możemy zaliczyć bardzo dużą szybkość budowy (dom może powstać nawet w ciągu trzech miesięcy), czystość budowy (jedynym "mokrym" etapem budowy jest konstrukcja betonowych fundamentów). Zyskujemy również na powierzchni domu, ponieważ ściany wykonane w technologii szkieletowej są znacznie cieńsze niż konstrukcje murowe.
Do wad tej technologii należy zaliczyć bardzo małą pojemność cieplną oraz konieczność zachowania dużej dokładności i reżimu technologicznego na każdym z etapów budowy.
Są to głównie technologie oparte na budowaniu z elementów prefabrykowanych. Dom może zostać przygotowany niemal w całości w fabryce i dostarczony w częściach na plac budowy. Tak realizowana inwestycja zajmuje znacznie mniej czasu niż stawianie tradycyjnego domu, jednak wymaga sporych zasobów finansowych, ponieważ wydatków nie da się rozłożyć na etapy, choć de facto może się okazać, że całość jest tańsza od technologii tradycyjnej.
Domy modułowe - praktycznie w całości powstają w fabryce, na placu budowy trzeba jedynie przygotować odpowiednie fundamenty, na których moduły zostaną zmontowane w dom, dzięki czemu można w nich zacząć mieszkać niemal od razu. Niestety wybór projektów jest bardzo ograniczony i sprowadza się z reguły do kolekcji producenta.
Domy prefabrykowane - podobnie jak w domach modułowych większość elementów jest przygotowywanych w fabryce, a po dowiezieniu na plac budowy montowana w całość przez wyspecjalizowaną firmę. Ściany, schody, stropy (rzadko dachy) powstają na podstawie dostarczonego przez klienta projektu i odpowiedniej adaptacji do wybranej technologii. Inwestorowi pozostaje wykonanie dachu, instalacji, a następnie ocieplenie i wykończenie budynku.
Ściany wypełniane betonem. W tej technologii jako ściany nośne montuje się płyty lub kształtki z keramzytobetonu, zrębkocementu, styropianu albo PVC, tworząc formę, którą następnie wypełnia się betonem. Materiał, z którego buduje się formę, bardzo często jest fabrycznie zespolony z ociepleniem (styropianem lub wełna mineralną) i w związku z tym gotowe ściany mają dobre parametry termiczne. Systemy korzystające z tej technologii oferują różne elementy (np. okna, drzwi), które montuje się "na zatrzask" w zalewanej betonem formie.
Domy z paneli. Panele to produkowane seryjnie półprefabrykowane elementy, z których na budowie składa się niczym z klocków ściany i stropy, czasem nawet dachy (w takim przypadku dom wymaga jedynie wykończenia). Do montażu wystarczy kilkuosobowa ekipa bez specjalistycznego sprzętu. Elementy są stosunkowo lekkie i budowanie z nich jest proste, więc roboty zajmują przeciętnie kilka dni.