Nawet nie złotówki, ale grosze. Oto ile wynosi najniższa emerytura w Polsce

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto dłużej niż chwilę pochyli się nad tematem rodzimego systemu emerytalnego. Na jednym jego biegunie mamy bowiem krezusów, którzy zgarniają ponad 20 tys. zł emerytury, a na drugim ludzi, których emeryturę ciężko nazwać "głodową". Lepiej do świadczenia tych drugich pasuje określenie "emerytura widmo".

Zanim odpowiemy na pytanie "ile wynosi najniższa emerytura w Polsce" na samym początku musimy rozdzielić pojęcie najniższej emerytury od pojęcia emerytury minimalnej. Ta druga określona jest w prawie, a jej kwota zmienia się co rok w marcu, gdy następuje waloryzacja emerytur. Obecnie emerytura minimalna wynosi 1338,44 zł brutto. Od marca 2023 roku po waloryzacji emerytur świadczenie to w minimalnej wersji będzie wynosiło już 1588,44 zł brutto.

Reklama

Emerytura minimalna to dla nich rarytas. Najniższe świadczenie powala na kolana

Tymczasem najniższa emerytura to realna wartość najniższego wypłacanego w Polsce świadczenia, które kwotą dalece w dół odbiega od minimalnej emerytury. Co więcej, rok w rok zwiększa się liczba osób, które nie kwalifikują się do świadczenia w minimalnej wersji. Według danych ZUS na koniec 2019 roku świadczenie poniżej minimalnego pobierało 261 tys. osób, a już rok później było to 310 tys. emerytów. Obecnie jest to już 400 tys. Polaków.

Dla tych, którzy pobierają najniższą emeryturę w kraju emerytura minimalna wydawać się może gigantyczna. Ale nie powinno to dziwić w wypadku, gdy mowa o świadczeniu rzędu 1 grosz. Tak, najniższa emerytura w Polsce wynosi 1 grosz i niestety, wbrew tekstowi popularnej piosenki Budki Suflera, nie da się za tę wartość nawet "napić wina z zielonych lat". W rozmowie z Biznes Interia rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski, przyznał, że to nie jest odosobniony przypadek, a emerytury groszowe mają już swoją nazwę - mikroemerytury.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce już wiemy, ale skąd się takie kwoty biorą?

Żebrowski wyjaśnił również, jak dochodzi do tego, że emeryci otrzymują tak niskie świadczenia. - Mikroemerytury wynikają z opłacenia bardzo małej kwoty składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie wystarczy przepracować na oskładkowanej umowie jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie. Stąd emerytury 1 lub 2 groszowe - ujawnił rzecznik ZUS.

Okazuje się również, że aby zakwalifikować się do emerytury minimalnej swoje przepracować trzeba. - Gwarancja minimalnej emerytury wymaga posiadania 20/25 lat ubezpieczenia - wskazał Paweł Żebrowski. Dopiero więc pracując około ćwierć wieku na umowie o pracę możemy mieć pewność, że minimalna emerytura zostanie nam przyznana. Polacy, którzy tego okresu nie przepracowali, automatycznie wpadają pod próg minimalnego świadczenia.

Żeby najniższa emerytura nie była już w groszach. Jak uleczyć system emerytalny?

Sprawa najniższych emerytur wypłacanych w groszach wywołuje emocje nie tylko wśród świadczeniobiorców, ale także po stronie ZUS. Prof. Gertruda Uścińska, która jest prezeską tej instytucji, otwarcie mówi, że wypłacanie tak niskich świadczeń po prostu psuje system emerytalny. Choć bowiem emerytura jest groszowa to obsługa konta emerytalnego i wypłata tego lichego świadczenia kosztuje od 100 do 150 zł, jak przyznała Uścińska w wywiadzie dla PAP w sierpniu 2022 roku.

Propozycję rozwiązania problemu podsunął w rozmowie z nami rzecznik ZUS. - Dziś wydaje się, że osobom, które nie spełnią warunku wystarczająco długiego stażu ubezpieczenia, powinien być zapewniony dostęp do opieki zdrowotnej i inne uprawnienia związane ze statusem emeryta, ale w razie braku prawa do emerytury zgromadzone składki mogłyby podlegać zwrotowi - podsumował Paweł Żebrowski.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia socjalne | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »