Deweloperzy dostarczają coraz więcej mieszkań

Przyszłość rodzimego rynku nieruchomości deweloperzy wciąż widzą w kolorowych barwach. Jak wynika z danych GUS, rozpoczynają oni coraz więcej budów. Na rynek trafiają też lokale lepiej przystosowane do potrzeb nabywców.

Dane GUS o budownictwie mieszkaniowym za listopad są pozytywne. Względem analogicznego okresu przed rokiem polepszyły się wyniki w dwóch najważniejszych obszarach - liczby mieszkań oddawanych do użytkowania (o 9,5 proc.) i liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 12,6 proc.). W tych kategoriach największą dynamikę prezentuje sektor reprezentowany przez deweloperów. Faktycznie buduje się więc coraz więcej, a do tego widać wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej realna sfera, która pokazuje co może na rynku dopiero nastąpić, czyli liczba wydanych pozwoleń na budowę zanotowała w listopadzie spadek o 6,7 proc. względem 11 miesiąca roku ubiegłego. Rozważając jednak dane w dłuższej - dwunastomiesięcznej - perspektywie, wnioski byłyby zgoła odmienne. Dane sugerowałyby wtedy niewielki wzrost liczby wydanych pozwoleń i spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wobec danych skumulowanych za 12 miesięcy licząc wstecz od listopada 2010 roku.

Reklama

Coraz więcej małych lokali

Koniec roku jest tradycyjnie okresem, w którym mamy do czynienia z kumulacją oddawania nieruchomości do użytkowania. Listopad tego roku był jednak lepszy niż poprzedniego. W zeszłym miesiącu oddano do użytkowania 13,4 tys. lokali, czyli o 9,5 proc. więcej niż w 11 miesiącu 2010. Początek tego roku był pod tym względem gorszy niż poprzedni. Gdyby bowiem rozważyć skumulowane dane za pierwszych jedenaście miesięcy 2011, wciąż widoczny jest spadek względem 2010 (o 6,2 proc.). Z miesiąca na miesiąc skala tego spadku jest coraz mniejsza. Najprawdopodobniej jednak w tym roku powstanie mniej mieszkań niż w zeszłym.

Największy wpływ na poprawę wyników w omawianym obszarze mają deweloperzy. Zgodnie z danymi GUS w listopadzie oddali oni do użytkowania 5,9 tys. lokali, czyli o 15,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W ujęciu skumulowanym w ciągu jedenastu miesięcy tego roku deweloperzy oddali do użytkowania 42,9 tys. lokali, czyli wciąż o 11,1 proc. mniej niż przed rokiem. Dane urzędu statystycznego pokazują, że w ostatnich miesiącach dynamicznie rośnie liczba mieszkań oddawanych do użytkowania przez deweloperów. Są to w dużej mierze lokale, których budowa została rozpoczęta już po kryzysie. Potwierdza to fakt, że przeciętna powierzchnia takich lokali we wrześniu i październiku nieznacznie przekraczała 60 m kw. Dla porównania średnia wielkość lokali zbudowanych przez deweloperów w ostatnich 12 miesiącach to 65 m kw.

Deweloperom widmo kryzysu niestraszne

Pozytywne dynamiki widoczne są także od miesięcy w obszarze liczby mieszkań, których budowa jest rozpoczynana. W listopadzie było ich o 12,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 11,4 tys. nowo rozpoczętych lokali. Może ta liczba wydawać się skromna, gdyby porównać ją do średniej z ostatnich 12 miesięcy, która wynosi 13,3 tys. sztuk. Nie można jednak ulegać temu złudzeniu, które jest pokłosiem sezonowości. Tak jak w czwartym kwartale do użytkowania oddawanych jest więcej mieszkań niż w innych okresach roku, tak też właśnie w ostatnim kwartale rozpoczyna się relatywnie niewiele budów.

Niewielką dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów widać też na podstawie danych skumulowanych za okres od stycznia do listopada tego roku. Łącznie rozpoczęto w tym czasie budowę 153 tys. mieszkań, czyli 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

W tej kategorii motorem napędowym także są deweloperzy. W ich przypadku względem 11 miesiąca zeszłego roku widoczny był bowiem wzrost liczby rozpoczynanych budów na poziomie aż 32,8 proc. W liczbach bezwzględnych oznacza to rozpoczęcie budowy 6,5 tys. nowych lokali. Sytuacja taka wpływa na zaostrzanie się konkurencji i prowadzi do obniżek cen nowych mieszkań. Potwierdza to także, że deweloperzy nie wierzą w najczarniejsze scenariusze kreślone dla rodzimego rynku nieruchomości.

...choć drugi raz z rzędu pozwoleń jest mniej

Jedynie w obszarze liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia widoczne było w listopadzie niewielkie spowolnienie. Jest to miara o najbardziej prognostycznym charakterze z poruszanych przez GUS w dzisiejszej publikacji. Wydane pozwolenia nie muszą bowiem przełożyć się na faktycznie rozpoczęte budowy, a tym bardziej na powstanie nowych nieruchomości. Pozwoleń wydano w listopadzie o 6,7 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. W sumie było ich w 11 miesiącu 12,6 tysięcy. Zupełnie inny wydźwięk miałyby dane skumulowane od początku roku. Zgodnie z nimi organy administracyjne pozwoliły na budowę 168,8 tys. mieszkań, a więc o 4,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: deweloperzy | deweloper | mieszkanie | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »