Zmiana sprzedawcy gazu - o co chodzi i czy warto to zrobić?

Od 2011 roku istnieje możliwość swobodnego wyboru sprzedawcy gazu ziemnego. Uwolnienie rynku ułatwiło handel gazem dla szeregu mniejszych podmiotów i dało możliwość zmiany przez odbiorcę sprzedawcy gazu. Jak zawsze w takim przypadku pojawia się więc pytanie - czy i jak dokonać takiej zmiany? Zobaczmy.

Na początek kilka faktów. Rodzimym rynkiem gazu zawiaduje Urząd Regulacji Energetyki (URE), który według danych z maja 2016 roku przyznał koncesję na obrót gazem 182 przedsiębiorstwom. Klienci mają już więc z pośród kogo wybierać. Od razu należy jednak dodać, że część z tych firm wykorzystuje gaz na potrzeby własne.

Dynamika szybko rośnie

Obserwując dynamikę zmian sprzedawców gazu od 2011 roku stwierdzić należy, że o ile w trzech pierwszych latach był to proces powolny, to od 2014 r. jego dynamika rośnie bardzo szybko. W sumie według danych z końca marca 2016 roku liczba zmian sprzedawcy gazu wyniosła narastająco 40.174. Dla porównania, do końca 2013 roku tych zmian było tylko 429.

Reklama

O czym świadczy taka liczba zmian? Przede wszystkim o tym, że na rynku pojawiło się wiele konkurencyjnych ofert, z których można wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie. Warto więc zastanowić się nad wyborem nowego sprzedawcy błękitnego paliwa. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorstw, które poprzez mniejsze opłaty za gaz, a tym samym mniejsze koszty mogą stać się bardziej konkurencyjne na rynku, na którym działają.

Czy warto zmienić sprzedawcę gazu?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - na pewno tak! Należy jednak przy tym pamiętać, że nie każda "nowa" oferta będzie dla nas korzystna. - Przy wyborze sprzedawcy gazu musimy po prostu działać tak samo, jak przy zakupie innych produktów i usług - porównać ceny, opinie i na tej podstawie wybrać najlepszą propozycję. Warto przy tym zawsze skonsultować się ze specjalistą - wyjaśnia Jakub Zastawny, dyrektor działu sprzedaży z firmy EWE

Podejmując świadomą decyzję o zmianie sprzedawcy warto wiedzieć, co tak naprawdę możemy zyskać. Oczywiście najważniejsze będzie obniżenie rachunków. Ważne przy tym jest zwrócenie uwagi nie tylko na samą cenę gazu, ale też na wysokość opłaty handlowej.

Jak zmienić sprzedawcę?

Proces wyboru nowego sprzedawcy gazu nie wiąże się z kosztami. Po za tym drugie zmiana sprzedawcy gazu nie powoduje przerw w dostawach, czy też zmiany jakości tego paliwa - za to bowiem odpowiada operator sieci, do której jesteśmy podłączeni.

Firmy oferujące sprzedaż gazu załatwiają za klienta wszystkie niezbędne formalności, związane z procesem zmiany sprzedawcy. Takie rozwiązanie zapewnia odbiorcy pełen spokój i w praktyce sprawia, że zmiana sprzedawcy zostanie praktycznie niezauważona (oczywiście poza odczuwalnym obniżeniem wysokości opłat).

Możliwość dokonania swobodnej zmiany sprzedawcy gazu otwiera przed odbiorcami perspektywę oszczędności na comiesięcznych fakturach za błękitne paliwo. Na pewno warto więc rozejrzeć się za najlepszą ofertą na rynku. Mając na uwadze fakt, że im większe zużycie gazu, tym oszczędności bardziej widoczne, warto zmianę sprzedawcy gazu polecić szczególnie firmom. Dla nich bowiem obniżenie kosztów w tym zakresie może stać się bodźcem umożliwiającym szybszy rozwój i lepszą pozycję konkurencyjną na rynku.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »