Masz dziecko, masz etat
Trwa licytacja na wrażliwość społeczną. Do Sejmu wpłyną wkrótce kolejne dwa projekty zmian kodeksu pracy dotyczące ochrony stosunku pracy w związku z macierzyństwem. Niezależne od siebie projekty zmian w kodeksie pracy przygotowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Projekt PiS proponuje zmiany w art. 177 kodeksu pracy. Posłowie z tego klubu proponują, by pracodawca nie mógł wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie od urodzenia dziecka do chwili ukończenia przez nie 3 roku życia, jednakże nie wcześniej niż po upływie roku od powrotu pracownicy do pracy. Pracownica mogłaby stracić pracę tylko wtedy, gdy zaszłyby przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o prace bez wypowiedzenia z jej winy, a reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Autorzy projektu uznali, że proponowany przez nich trzyletni okres ochronny po urodzeniu dziecka wynika przede wszystkim z faktu, iż zdecydowana większość kobiet decyduje się na urlop wychowawczy do czasu, gdy dziecko można posłać do przedszkola. Ochrona jest potrzebna kobietom powracającym do pracy, gdyż opieka nad dzieckiem związana jest z częstymi absencjami i matka w tym czasie nie powinna czuć się zagrożona zwolnieniem z pracy.
SLD ma własny pomysł na ochronę stosunku pracy kobiet bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Zdaniem posłów lewicy pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie jednego roku od dnia zakończenia przez pracownicę urlopu macierzyńskiego. Ochrona przed utratą pracy ma przysługiwać także w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. SLD zaproponował także by pracodawca nie mógł zwolnić pracownika w okresie przypadającym bezpośrednio po zakończeniu urlopu wychowawczego, równym okresowi wykorzystania przez pracownika tego urlopu, ale nie dłuższym niż 18 miesięcy.
Przy okazji zmian w kodeksie pracy SLD chce zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Proponowane zmiany mają doprowadzić do podwojenia obecnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe. SLD proponuje, by podstawa wymiaru składki nie stanowiła równowartości kwoty świadczenia pielęgnacyjnego tylko odpowiadała kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w grudniu roku poprzedniego. Dzięki temu zwiększyć ma się poziom zabezpieczenia emerytalnego i rentowego osób, które decydują się na przerwę w zatrudnieniu celem sprawowania opieki nad dzieckiem.
JAK CHCĄ CHRONIĆ PRAWO DO PRACY PO MACIERZYŃSKIM
LPR: Ochrona przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę w okresie 2 lat i 6 miesięcy od dnia zakończenia urlopu macierzyńskiego.
PiS: Ochrona przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem umowy o pracę w okresie od urodzenia dziecka do chwili ukończenia przez nie 3 roku życia, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od powrotu pracownicy do pracy.
SLD: Ochrona przed rozwiązaniem i wypowiedzeniem umowy o pracę w okresie roku od zakończenia urlopu macierzyńskiego, równym okresowi wykorzystanego urlopu wychowawczego, ale nie dłuższym niż 18 miesięcy.
Tomasz Zalewski