Unia przyspieszy polskie koleje!

Projekt szybkiej kolei, który Polska zamierza zrealizować do 2020 roku, został uznany przez Komisję Europejską za priorytetowy w Unii. Polskie Radio dowiedziało się, że Bruksela wpisała go na listę kluczowych dla Wspólnoty projektów, czyli umieściła na transeuropejskiej mapie połączeń transportowych.

Chodzi o budowę kolei dużych prędkości z Warszawy do Łodzi i później do Poznania i Wrocławia, czyli tak zwany "Y". Oficjalnie Komisja Europejska ma przedstawić mapę w drugiej połowie września, ale - jak wynika z informacji Polskiego Radia - projekt szybkich kolei jest już na niej umieszczony, o co zabiegało Ministerstwo Infrastruktury i PKP.

Oznacza to bowiem, że Warszawa będzie mogła w przyszłości ubiegać się o pieniądze z unijnych funduszy na budowę kolei dużych prędkości. Na razie przygotowywane jest studium wykonalności projektu. Za półtora roku powinny być znane koszty zarówno budowy szybkich kolei, jak i utrzymania.

Reklama

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk mówił podczas lipcowej wizyty w Brukseli, że szacowany koszt budowy to 18 miliardów złotych plus około sześć miliardów złotych na zakup taboru.

Na transeuropejskiej mapie połączeń transportowych, oprócz szybkich kolei, znalazły się też - według naszych informacji - główne kolejowe szlaki komunikacyjne już istniejące w Polsce. Także one zostały więc zaliczone do priorytetowych, co pozwoli Warszawie ubiegać się w przyszłości o fundusze na ich modernizację.

IAR/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »