Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Już od 2014 roku nie zapłacisz abonamentu rtv?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Ponad 2,9 mln osób zalega z płaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego. Poczta Polska ściga dłużników uchylających się od płatności, a rząd szykuje poważne zmiany. Od 2014 roku abonament rtv ma zastąpić opłata audiowizualna.

Ponad 2,9 mln osób zalega z płaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego
Ponad 2,9 mln osób zalega z płaceniem abonamentu radiowo-telewizyjnego /© Panthermedia

CZYTAJ DALEJ

  • Wypracowanie modelu mediów publicznych jest równie ważne jak zabezpieczenie finansowe ich funkcjonowania. Na razie i jedno, i drugie uległo i nadal ulega wyraźnej erozji - napisali członkowie rad programowych TVP, PR i PAP w liście do Bronisława Komorowskiego. więcej »

Opłacanie abonamentu rtv to obowiązek każdego, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy. Tylko nieliczni mogą być z niego zwolnieni (m.in. osoby, które ukończyły 75. rok życia, niesłyszący i głuchoniemi). Wielu jednak Polaków od tego obowiązku ucieka.

Słaba jakość nadawanych materiałów, nierealizowanie misji publicznej czy po prostu nieoglądanie telewizji to najczęstsze usprawiedliwienie osób, które abonamentu nie opłacają. Niestety, to żadne wytłumaczenie. Płaci się bowiem nie za to, co nadaje telewizja, ale za samo posiadanie odbiorników. Takie jest polskie prawo i będzie obowiązywało jeszcze co najmniej przez rok. Jego egzekwowaniem zajmuje się Poczta Polska, a do pomocy zaangażowała skarbówkę. Walczą o grubo ponad 2 mld zł.

Poczta ściga dłużników

Od czerwca ubiegłego roku Poczta Polska wysyła osobom uchylającym się od opłacania abonamentu upomnienia, w których domaga się uregulowania zaległości sięgających pięciu lat wstecz. Jeśli w ciągu siedmiu dni na konto Poczty Polskiej nie wpłynie kwota, o jaką się upomina, egzekwowanie długu przejmuje urząd skarbowy.

Wzmożone działania poczty wynikają z rosnącego długu abonamentowego. Z ostatnich danych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wynika, że na koniec 2012 roku zaległości Polaków z tytułu abonamentu rtv wyniosły 2 mld 265 mln zł. Dłużej niż miesiąc z opłatami zalegało ponad 2,9 mln osób, a średnia ich zaległość wynosiła 773,78 zł.

Monika Bąk, rzecznik prasowy KRRiT mówi, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego, że w Polsce jest ok. 14 mln 500 tys. gospodarstw domowych. Według stanu na dzień 31 grudnia 2012 roku: zarejestrowane odbiorniki radiofoniczne i telewizyjne posiadało nieco ponad 6 mln gospodarstw, a zwolnionych z opłat jest 2,7 mln. Zobowiązanych do wnoszenia opłat abonamentowych jest prawie 4 mln gospodarstw, z czego tylko 1 mln wnosi opłaty terminowo, a 2,9 mln gospodarstw zalega z płatnościami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ

  • Na wielu forach internetowych pojawia się pytanie, czy po wyłączeniu telewizji analogowej w Polsce opłaty abonamentowe będą obejmowały starszego typu telewizory, które nie są przystosowane do odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe; domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. więcej »

Osoby uchylające się od płacenia abonamentu można więc podzielić na dwie grupy. Pierwsza - to osoby, które odbiorniki zarejestrowały, ale uchylają się od uiszczania za nie opłaty; druga - to osoby, które nie dokonały rejestracji posiadanego sprzętu rtv. Warto podkreślić, że w tej ostatniej grupie są również przedsiębiorcy.

- Z liczby ok. 3870 tysięcy podmiotów gospodarczych działających w Polsce (przedsiębiorstw, instytucji, firm, spółek cywilnych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą itp.) zarejestrowane odbiorniki rtv posiada zaledwie 191,5 tysiąca z nich (4,9 proc.) - mówi Monika Bąk.

Oglądają, ale nie płacą

Odbiorników nie rejestrują, chcąc w ten sposób uniknąć płacenia za nie abonamentu. Nie zachęca do tego wciąż rosnąca wysokość opłaty. W 2012 roku miesięczny abonament za używanie odbiornika telewizyjnego i radiofonicznego wynosił 18,50 zł, obecnie - 18,65 zł. W przypadku opłaty rocznej jest to wzrost w wysokości 1,6 zł (ze 199,80 zł do 201,40 zł). Niby niewiele, ale eksperci przekonują, że nawet niewielka podwyżka może jeszcze bardziej zniechęcić Polaków do rejestrowania odbiorników i opłacania abonamentu.

Co prawda po interwencji Poczty Polskiej i skarbówki wpływy z abonamentu znacznie wzrosły, to i tak nie zmienia faktu, że Polacy abonamentu płacić nie chcą i mają do niego bardzo negatywny stosunek. W ubiegłym roku z opłat abonamentowych Telewizja Polska otrzymała blisko 236,5 mln zł, Polskie Radio - 148,8 mln zł, a regionalne rozgłośnie Polskiego Radia - 144,8 mln zł. Byłoby znacznie więcej, gdyby Polacy nie uchylali się od wnoszenia opłat.

Żeby jednak tak się stało, potrzebne są zmiany. I wkrótce, jak zapowiada rząd, nadejdą. Mowa o planach wprowadzenia opłaty audiowizualnej. Miałaby ona zastąpić abonament rtv i być nieco niższa: planowo 11-12 zł. Obowiązek jej płacenia miałby każdy Polak, nie tylko posiadacze odbiorników telewizyjnych czy radiowych. Wprowadzenie takiej opłaty miałoby w zamyśle rządu spowodować, że Polacy nie musieliby rejestrować zakupionego sprzętu rtv. Rząd liczy, że taka opłata zostałaby wprowadzona na początku przyszłego roku.

Portal Skarbiec.Biz

Polecamy: PIT 2012

Źródło informacji: Skarbiec.biz

Więcej o:
opłata audiowizualna,
2014,
abonament rtv,
media,
telewizja
 

Ankieta

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Jak oceniasz system ulg prorodzinnych w Polsce?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Dobry

 
10%

Zły

 
82%

Trudno powiedzieć

 
4%

Nie mam zdania

 
4%Głosów: 1274

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (2462)

Dodaj komentarz

~Piotr R -

RTV obiecywalo ,ze nie bedzie reklam ,a niestety sa i to w max, wymiarze ,a z tego przeciez czerpia ogromne zyski .Ponadto dla kablowki , cyfrowego polsatu , TV i innych TV tez placimy oplaty , a rzad dawno obiecywal,ze sprawe definitywnie zamknie , ale jak widac ciagle interesuja sie ,ale swoimi stolkami ! A takze pytam sie ,czy trzeba placic np.Wojewodzkiemu taka kase za marne reklamy ?

~bolek -

Siedli mi na rentę....Tuskowi dziękuję

~KochamPO -

I bardzo dobrze płaćcie abonament kochacie przecież Donalda Tuska więc pytam się skąd teraz te pretensje.

~paula -

Kazdy Polak ma placic? To znaczy ze dzieci tez ? A co jesli w jednym mieszkaniu mieszka np. 5 doroslych osob ?

~wanda -

nie posiadam radia dlaczego mam placic

~ja -

Sram na Bydgoszcz i abonament

~polak niekatolik -

Co jest misją telewizji? Jaka to misja? Co ona oferuje naszym dzieciom? Dla mnie telewizja publiczna może zbankrutować, nie jest nikomu do niczego potrzebna. Albo niech zakodują wszystkie programy, ciekawe kto będzie chciał za to płacić.? Ja nigdy nie płacę za buble, za szajs.

~gosia -

ja nie płaciłam abonamentu przez pięc lat i urząd skarbowy wszedł mi na pensje

~usmiech -

Po co jest abonament ? Czy ma zasilic konto polskiej publicznej TV? Porownajmy to z Anglia.. Tu tez trzeba placic podobna oplate. Placi sie od posiadanie odbiornika TV. Oplata jest spora , bo ok 130 funtow rocznie /od telewizorow bialoczarnych ok 1/3). Pieniadze te ida na konto BBC /angielska telewizja publiczna/, ale nie ma tam reklam jak w polskiej tv... cos za cos, albo abonament, albo reklamy..W polskiej publicznej tv maja to i tamto.. do tego TVP Sport w tv sat jest kodowany, trzeba oplacic, zeby go odbierac... Wiec pytanie - Po co placic abonament ?

~usmiech -

abonament i reklama