Apartament tańszy niż mieszkanie w Polsce

Za cenę kilkudziesięciometrowego mieszkania w Polsce można teraz kupić ok. 70-metrowy apartament na hiszpańskim wybrzeżu - twierdzi "Gazeta Prawna". Banki przejmują tam zadłużone nieruchomości i sprzedają je po 1200-1400 euro za m/kw.

Jeszcze rok temu ceny nieruchomości na hiszpańskim wybrzeżu przekraczały 2-3 tys. euro za metr kwadratowy. Dzisiaj banki przejmują zadłużone inwestycje i sprzedają je znacznie taniej na specjalnych aukcjach.

- Banki sprzedają nieruchomości za 40-60 proc. ich pierwotnej wartości. Apartament, który dwa lata temu kosztował ok. 200 tys. euro, dzisiaj można kupić za 100 tys. - mówi Grzegorz Gurbała z firmy Greg-Consulting Nieruchomości na świecie.

Taka nieruchomość ma ok. 70 mkw., jest całkowicie wyposażona, z klimatyzacją, a właściciel ma dostęp do basenu na osiedlu. Hiszpańskie nieruchomości przestały być drogie. Droższe są choćby apartamenty w niedalekiej Portugalii. Zdecydowanie drożej jest we Francji i w niektórych regionach Włoch.

Reklama

Hiszpańskie nieruchomości sprzedawane przez banki są również tańsze od tych, które można kupić w Grecji i Chorwacji.

- W Chorwacji ceny apartamentów nad morzem zaczynają się od 1600-1650 euro za mkw. i nawet w czasie kryzysu nie staniały. 70-metrowy apartament kosztuje od 120 do 130 tys. euro. W Grecji ceny są porównywalne, choć na Riwierze Olimpijskiej i w rejonie Chalkidiki jest nieco taniej - mówi Grzegorz Gurbała.

W ostatnim roku ceny nieruchomości w Grecji spadły o ok. 5-10 proc. Dużo większa przecena miała miejsce w Bułgarii. - Mamy klienta, który kupił apartament nad Morzem Czarnym za 90 tys. euro, a teraz chce go sprzedać za 60 tys. euro. To jest skrajny przykład, ale niestety rzeczywisty - dodaje Grzegorz Gurbała.

Szacuje się, że rocznie około tysiąca Polaków kupuje nieruchomości za granicą, traktując to jako lokatę kapitału lub sposób na spory zarobek. W tej liczbie nie ma rodaków, którzy pracują za granicą i tam kupują mieszkania lub domy.

Roman Grzyb

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny- Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Czytaj również:

Nieruchomości: Krajobraz po bitwie

Jak nie dać się oszukać deweloperowi

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: bank | apartamenty | apartament | Tam | Mieszkanie+ | mieszkanie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »