Europejski rynek ożywiony prywatyzacją PLL LOT
Resort skarbu dopracowuje strategię prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT - powiedział w czwartek dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad. - Chcemy, aby na koniec roku stan prywatyzacji tej spółki był zaawansowany - dodał.
"Kończymy przygotowanie planu prywatyzacji. Pamiętajmy, że chodzi nie tylko o LOT i spółki, które są w jego grupie kapitałowej, ale również te spółki, które stały się własnością Skarbu Państwa - EuroLOT". - Chcemy w jednym procesie oferować to inwestorom - powiedział Grad.
Skarb Państwa ma w EuroLOT 62 proc. akcji, a PLL LOT - 38 proc.
Minister, pytany o zainteresowanie LOT-em, powiedział: "ożywienie na rynku europejskim jest widoczne". Dodał, że zainteresowane udziałem w prywatyzacji przewoźnika są m.in. firmy z sojuszu Star Alliance, a także spoza niego.
- Spróbujemy sfinalizować prywatyzację pod koniec tego, na początku przyszłego roku - dodał minister.
W ubiegłym tygodniu doradca prywatyzacyjny PLL LOT Morgan Stanley przedstawił resortowi skarbu propozycję harmonogramu prywatyzacji przewoźnika. Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapowiadał wówczas, że w ciągu dwóch tygodni harmonogram powinien być przyjęty.
Gawlik mówił w rozmowie z PAP, że MSP chce przedyskutować tę propozycję z zarządem PLL LOT oraz doradcą prywatyzacyjnym. - Prywatyzacja ma nastąpić w pierwszym etapie przez podwyższenie kapitału, czego nie da się zrealizować bez udziału zarządu spółki - dodał wiceminister.
Wcześniej Grad mówił PAP, że MSP planuje rozpocząć ten proces w drugiej połowie 2011 r.
Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.
PLL LOT przewiózł w ubiegłym roku 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r., i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc.
PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł. Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.
Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników znajduje się 6,93 proc. akcji spółki.