Gdy zaczynasz pierwszą pracę jako wolny strzelec
Tim, 28-letni nowojorczyk, po studiach zaczął karierę jako wolny strzelec projektujący strony internetowe. Zaczął szybko dobrze zarabiać, nie widział więc powodów, dlaczego miałby pracować dla kogoś.
- Myślałem sobie: "Jakie byłyby z tego korzyści? Jestem sam dla siebie szefem i nie brakuje mi zleceń" - mówi. Co więcej, korzystał wciąż z ubezpieczenia zdrowotnego rodziców. Ten szczęśliwy żywot zakończył się, gdy Tim (woli nie podawać swojego nazwiska, by sobie oszczędzić wstydu) odwiedził urząd skarbowy, by złożyć deklarację podatkową. Miał z sobą potrzebne dokumenty na każde wykonane zlecenie. Urzędnik zapytał go, czy odprowadzał kwartalne zaliczki podatkowe. Na ten temat Tim nic nie wiedział. Szybko mu uświadomiono, że z tytułu wszystkich wykonanych zleceń zalega z płatnością 8 tys. dolarów podatku.
Na zdjęciach: Osiem wskazówek finansowych dla osób zatrudnionych w wolnych zawodach
14 najlepszych zawodów dla świeżo upieczonych magistrów
Po jakich studiach najłatwiej zdobyć pracę
Po jakich studiach najtrudniej zdobyć pracę
10 pułapek czyhających na aroganckich przedsiębiorców
Witamy w świecie wolnych strzelców. W ten sposób od lat pracują pisarze, projektanci graficzni, filmowcy i fotograficy. Dziś ta forma zatrudnienia wdziera się do branż, gdzie przedtem standardem było zatrudnienie na umowę o pracę. Nie jest więc zaskoczeniem, że do momentu znalezienia stałej pracy jako wolni strzelcy pracują prawnicy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, architekci i inżynierowie.
Podobnie jak Tim wiele osób zaczynających pracę w tym systemie nie zdaje sobie sprawy, że ponosi odpowiedzialność za sprawy, o które normalnie troszczą się pracodawcy.
- Niektórzy ludzie pracujący jako wolni strzelcy nie zdają sobie sprawy, że jest to zasadniczo prowadzenie własnej działalności gospodarczej - mówi Mark Luscombe, doradca podatkowy w firmie CCH w Chicago. W związku z tym w USA należy oszacować wysokość należnych zobowiązań i dokonać płatności, które w przypadku zatrudnienia na pełen etat są automatycznie odciągane od pensji.
Osoby pracujące jako wolni strzelcy muszą także w Stanach Zjednoczonych opłacić podatki związane z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Gdy jest się zatrudnionym na pełen etat w firmie, to odpowiedzialność za opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne i medyczne spoczywa po połowie na pracodawcy i pracowniku. Gdy pracuje się jako wolny strzelec, to całą należną kwotę, czyli 15,3 proc., a do tego podatek dochodowy, należy odprowadzić samemu.
Trzeba też oszacować próg podatkowy, w jaki wpadnie się w danym roku kalendarzowym i obliczyć właściwą kwotę podatku. Dla przykładu - nieżonaty samozatrudniony prawnik, która szacuje, że zarobi 30 tys. dol. netto (po odliczeniu uzasadnionych kosztów uzyskania przychodu) powinien przed końcem roku odłożyć prawie 3 tys. dol. na federalny podatek dochodowy. Oblicza się to w ten sposób - niezamężny/nieżonaty płatnik może odjąć standardową kwotę wolną od opodatkowania 5,7 tys. dol. oraz ulgę osobistą w wysokości 3650 dol. To daje prawnikowi dochód do opodatkowania w wysokości 20 650 dol. Od tego 8375 tys. dol. jest opodatkowane według stawki 10 proc., a pozostałe 13 275 według stawki 15 proc. Nie należy zapominać o odłożeniu kwoty na stanowy podatek dochodowy. Stanowe stawki podatkowe może podać instytut analiz podatkowych Tax Foundation z Waszyngtonu.
Luscombe radzi, że każdy wolny strzelec, który zarobi rocznie ponad 1000 dol. powinien pomyśleć o odprowadzeniu co kwartał zaliczki podatkowej na podstawie formularza 1040-ES. Szacowane zaliczki należy w amerykański urzędzie skarbowym odprowadzać co roku do 15 stycznia, kwietnia, czerwca i września. Jeżeli spóźnisz się z płatnością lub źle obliczysz kwotę, to władze mogą nałożyć karę w wysokości do 3,5 proc. należnej kwoty. Niedopłata w wysokości 1000 dol. będzie nas kosztować dodatkowych 35 dol.
Prowadzenie działalności jako wolny strzelec wiąże się też z korzyściami podatkowymi. Można odliczyć uzasadnione koszty uzyskania przychodu, jak choćby posiłki biznesowe, paliwo i koszty prowadzenie domowego biura, gdzie prowadzi się działalność jako osoba samozatrudniona.
Amerykański urząd skarbowy publikuje co roku listę dopuszczalnych wydatków, które można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. W różnych stanach i krajach obowiązują różne przepisy dotyczące rejestracji własnej działalności i kwalifikowania odliczeń podatkowych.
Jak się w tym wszystkim połapać? Luscombe sugeruje, żeby prowadzić osobne rachunki bankowe na wydatki firmowe i prywatne. Kwoty odłożone na opłacenie należnego podatku najlepiej ulokować do czasu płatności do urzędu na wysoko oprocentowanym rachunku oszczędnościowym.
David K. Randall