Ile można zarobić w zawodach po kierunkach zamawianych? (cz. 2)
Program zamawianych kierunków studiów został uruchomiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w październiku 2008 roku. Efektem realizacji jego założeń ma być wykształcenie dodatkowo kilkudziesięciu tysięcy specjalistów z dziedzin, na które rynek pracy zgłasza szczególne zapotrzebowanie. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci wybranych kierunków zamawianych?
Niektórzy studenci fizyki decydują się, po obronie pracy magisterskiej, pozostać na uczelni i poświęcić karierze naukowej. W związku z rosnącym naciskiem na powiązanie pracy w ośrodkach akademickich z działalnością przedsiębiorstw, fizycy, pracujący na uczelni, mają coraz więcej możliwości praktycznego zastosowania wyników swoich badań. Wcześniej czy później przekłada się to również na korzyści finansowe.
Absolwenci kierunku fizyka mogą szukać zatrudnienia w działach badawczo-rozwojowych oraz w laboratoriach eksperymentalnych. Duże zapotrzebowanie na fizyków zgłasza między innymi sektor wyrobów elektronicznych. Znajdą oni pracę również w służbie zdrowia i firmach, zajmujących się projektowaniem oraz obsługą specjalistycznych urządzeń medycznych. Niektórzy z absolwentów fizyki są zatrudniani w bankach i instytucjach finansowych, jako analitycy i specjaliści od wyceny ryzyka. Część osób, kończących ten kierunek, zechce zapewne podjąć pracę jako nauczyciel.
Mogłoby się wydawać, iż matematyka wyższa jest na tyle abstrakcyjną i teoretyczną wiedzą, że po jej ukończeniu pozostaje tylko praca nauczyciela lub kontynuacja kariery naukowej. Nic bardziej mylnego. Matematycy znajdują pracę w przedsiębiorstwach, które w swej działalności korzystają z analiz i przetwarzania danych z pomocą metod matematycznych i statystycznych.
Znajomość zaawansowanej wiedzy na temat liczb i umiejętności analitycznego myślenia sprawiają, iż absolwenci matematyki mogą liczyć na pracę w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym oraz konsultingu. Zatrudniają ich również laboratoria, urzędy statystyczne oraz firmy, przeprowadzające wszelkiego rodzaju analizy i badania rynku.
Rozwijająca się gospodarka i bogacące się społeczeństwo generują nieustanny popyt na nowe budynki, infrastrukturę i instalacje budowlane. Stąd też rynek pracy odczuwa ciągły niedobór solidnie wykształconych specjalistów z dziedziny budownictwa. To, iż absolwentów tego kierunku z ochotą zatrudnią firmy budowlane, jest truizmem. Ale to oczywiście nie jedyna możliwość pracy. Inna to na przykład projektowanie i nadzorowanie produkcji elementów konstrukcyjnych i budowlanych oraz sprzedaż wyrobów tego typu.
Absolwenci budownictwa znajdują również zatrudnienie w centralnych i samorządowych instytucjach, związanych z budownictwem, architekturą i planowaniem przestrzennym. Inżynierów budownictwa zatrudniają także branżowe firmy doradcze. Studenci kończący ten kierunek, po zdobyciu odpowiednich uprawnień oraz doświadczenia, mogą również pracować jako inspektorzy nadzoru inwestycyjnego i inżynierowie budowy.
Wśród wszystkich zamawianych kierunków wzornictwo jest jedynym, który kwalifikuje się jako artystyczny. Jest to jednak dość wąska specjalizacja. Osoby kończące ten kierunek powinny szukać pracy w zespołach projektowych firm produkcyjnych lub pomyśleć o założeniu własnej pracowni projektowej. Część absolwentów wzornictwa zajmuje się grafiką komputerową i modelowaniem. Niektórzy wiążą swoją karierę z branżą marketingową.
Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US
Jak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano w tym roku najwyższe płace? Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.
Grzegorz Spólnik, Sedlak & Sedlak