Ile można zarobić w zawodach po kierunkach zamawianych? (cz. 3)

Program zamawianych kierunków studiów został uruchomiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w październiku 2008 roku. Efektem realizacji jego założeń ma być wykształcenie dodatkowo kilkudziesięciu tysięcy specjalistów z dziedzin, na które rynek pracy zgłasza szczególne zapotrzebowanie. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci wybranych kierunków zamawianych?

Mechatronika

Mechatronika łączy wiedzę mechaniki, elektroniki, informatyki, cybernetyki oraz automatyki i robotyki. Jest to dziedzina niezwykle innowacyjna, a przedmiotem jej zainteresowania są najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Absolwenci tego kierunku znajdują zatrudnienie w instytucjach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. Oferty pracy dla mechatroników mają firmy z przemysłu elektromaszynowego, motoryzacyjnego, lotniczego, wytwarzającego sprzęt AGD. Studenci tego kierunku, po ukończeniu nauki, znajdą również zatrudnienie w nowoczesnych stacjach serwisowych i diagnostycznych.

Reklama

Inżynieria środowiska i ochrona środowiska

Studia na kierunku inżynieria środowiska pozwalają zdobyć techniczną wiedzę, która pomoże w chronieniu środowiska i prowadzeniu zrównoważonej polityki rozwoju. Dziedzina ta związana jest z szerokim zakresem ludzkich działań (budownictwo, rolnictwo, przemysł), które mają ogromny wpływ na środowisko przyrodnicze. Studenci kończący ten kierunek mogą szukać pracy w organach administracji państwowej i samorządowej, instytucjach, funduszach i fundacjach, zajmujących się ochroną środowiska oraz w biurach planowania przestrzennego. Duże możliwości zatrudnienia daje również przemysł i branża konsultingowa. Zapotrzebowanie na absolwentów tego kierunku zgłaszają także firmy zajmujące się produkcją i eksploatacją urządzeń wykorzystywanych w ochronie środowiska oraz przedsiębiorstwa gospodarki wodnej i sanitarnej.

Specjaliści ochrony środowiska zazwyczaj znajdują zatrudnienie w jednostkach administracji i firmach o podobnym profilu, jak wspomniane powyżej. Stąd też, w niniejszym opracowaniu, zdecydowano się na połączenie analiz odnośnie obydwóch kierunków.

Ci absolwenci inżynierii i ochrony środowiska, którzy planują związać swoją karierę z firmami produkcyjnymi, powinni przeglądnąć wcześniejsze analizy, traktujące o zarobkach konstruktorów, asystentów w dziale produkcji, specjalistów ds. badań i rozwoju, etc. Osoby związane z branżą konsultingową bądź planujące w niej pracę, mogą zwrócić uwagę na dane na temat analityków rynku. Pozostałych powinny szczególnie zainteresować informacje o wynagrodzeniach na dwóch unikalnych stanowiskach, związanych z ochroną środowiska - specjalisty i inspektora do spraw ochrony środowiska.

Inżynieria materiałowa

Chcąc jednym zdaniem opisać ten kierunek, można stwierdzić, iż jego studenci uczą się, jaki wpływ na właściwości różnych materiałów ma ich struktura chemiczno-fizyczna. Zdobyta wiedza powala inżynieriom tej specjalizacji na pracę w przedsiębiorstwach wytwarzających i przetwarzających różnego rodzaju materiały. Absolwenci tego kierunku pracują również w biurach projektowych, instytucjach naukowo-badawczych, a także w firmach zajmujących się handlem zaawansowanymi technicznie materiałami.

Energetyka

Absolwenci tego kierunku pracują przy projektowaniu i wdrażaniu rozwiązań, stosowanych w energetyce i przemysłach pokrewnych. Miejscem ich zatrudnienia są najczęściej zakłady, zajmujące się wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii. Energetycy pracują także przy przedsięwzięciach, związanych z modernizacją i projektowaniem maszyn oraz wdrażaniem nowych technologii. Innowacyjne koncepcje energetyczne i coraz większy nacisk na ochronę środowiska stanowią dla absolwentów energetyki wyzwanie, ale również dają im nowe możliwości. W związku z działaniami proekologicznymi i polityką lepszej efektywności wykorzystania zasobów, energetycy mogą również znaleźć zatrudnienie w jednostkach samorządowych i zespołach administracji centralnej.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Jak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano w tym roku najwyższe płace? Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.

Weź udział w badaniu!

Grzegorz Spólnik, Sedlak & Sedlak

Ile można zarobić w zawodach po kierunkach zamawianych? (cz. 1)

Ile można zarobić w zawodach po kierunkach zamawianych? (cz. 2)

wynagrodzenia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »