Kasowanie ciemnych rogów rynku
Amerykański nadzór finansowy (Securities and Exchange Commission) od dawna pracuje nad zmianami na rynku. Chce zlikwidować transakcje sekundowe (flash orders, flash trading), które dają przewagę wielkich brokerów nad zwykłymi inwestorami poprzez sekundowe wyprzedzenie wielkich graczy nad detalistami.
Ważne też będzie inne objęcie ściślejszym nadzorem firm ratingowych obwinianych za rolę w kryzysie finansowym.
Likwidacja transakcji sekundowych przeszła w głosowaniu w SEC stosunkiem 5-0 (przez 60 dni decyzja poddana będzie osądowo społecznemu zanim stanie się prawem, zniesienie nastąpi najpierw na rynku opcji), agencje ratingowe takie jak Standard & Poor's, Moody's oraz Fitch będą musiały publikować wszystkie swoje oceny i dzielić się informacjami użytymi w prognozach z innymi agencjami ratingowymi. Kontrola nadzoru będzie teraz o wiele większa. Agencje ratingowe uważa się w USA za współwinne nadejścia recesji - nie ostrzegły w porę, że rynek kredytów hipotecznych jest bliski zawalenia i swoimi ocenami wręcz potęgowały kryzys.
Szefową SEC jest teraz Mary Schapiro. Planowaną likwidację flash orders nazwała ostatnio "kasowaniem ciemnych rogów rynku". To samo czeka "inne, nieczyste praktyki" - powiedziała. Ma w tym poparcie polityków opcji demokratycznej, którzy transakcje sekundowe traktują jako przeciwstawne dla transparentności. Republikanie są przeciwni ograniczeniom, które mogą uderzyć w postęp technologiczny obrotu. Pamiętać trzeba, że flash trading (mniej niż 3 proc. wolumenu transakcji na giełdach w USA) wspomagają rynek przez ilość transakcji i dodanie sesjom maksymalnej płynności.
"Ciemnych rogów rynku" będzie na pewno w USA mniej po 2014 r., gdy w świecie wprowadzone zostaną nowe, międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej (international financial reporting standards, IFRS), które zunifikują raportowanie. Średnioterminowym planem Schapiro jest właśnie przejście spółek ze Stanów na standard światowy.
Krzysztof Mrówka
Ożywienie w USA przyjmie kształt litery V
G20 zmusi banki do ograniczenia premii