Koniec rozdawania za darmo
Sklepy nie będą już rozdawać za darmo torebek foliowych, będą pobierać od swoich klientów opłatę recyklingową, nawet 40 groszy - takie rozwiązania zawiera projekt ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, którym rząd zajmie się na wtorkowym posiedzeniu.
Rząd m.in. o opłacie za torebki foliowe
Ministerstwo Środowiska, które przygotowało propozycję, chce ograniczenia stosowania foliowych toreb ze względu na ich szkodliwy wpływ na środowisko - torebki takie bardzo długo się rozkładają.
Zgodnie z propozycją resortu środowiska, stosując opłatę recyklingową przy torebkach foliowych, sklep w dalszym ciągu będzie mógł dawać klientom, bez pobierania żadnych opłat, torby, które ulegają biodegradacji lub są wykonane z papieru.
Projekt przewiduje również, że jednostki zajmujące się odzyskiem opakowań będą miały obowiązek przeznaczania na publiczne kampanie edukacyjne co najmniej 5 proc. przychodów pochodzących z zapewnienia odzysku oraz recyklingu odpadów. Kary za niewywiązywanie się z obowiązków ustawowych będą sięgać do 500 tys. zł.
Rząd zajmie się również projektem zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowelizacja ma zwiększyć dostępność ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa. W jej konsekwencji więcej rolników ma uzyskać dostęp do odszkodowań za straty w uprawach spowodowane suszą. Projekt przewiduje podniesienie stawek taryfowych ubezpieczenia uprawniających do uzyskania dopłaty do składki ubezpieczenia. Dotychczas w przypadku niektórych upraw zakłady ubezpieczeń oferowały stawki taryfowe wyższe niż określone w ustawie (6 proc. sumy ubezpieczenia), a tym samym zawarcie wyłącznie umowy ubezpieczenia bez dopłaty do składki z budżetu państwa.
Niektórzy producenci rolni, którym oferowano ubezpieczenie upraw według stawek, które nie dawały możliwości uzyskania dopłaty, ze względu na wysokie koszty rezygnowali z zawarcia umowy ubezpieczenia. Według ministerstwa rolnictwa, które przygotowało przepisy, podniesienie stawek taryfowych, do których będą przysługiwały dopłaty z budżetu państwa w wysokości 50 proc. składki ubezpieczenia, przyczyni się do zwiększenia liczby producentów rolnych, którzy podpiszą umowy ubezpieczenia upraw z zakładami ubezpieczeń i do zwiększenia powierzchni upraw objętych ochroną ubezpieczeniową.
Ministrowie zajmą się też projektem zmian w rozporządzeniu w sprawie zasad i trybu postępowania dotyczącego rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W porządku obrad znajduje się też umowa offsetowa z grudnia 2008 r. pomiędzy Skarbem Państwa a Pratt & Whitney Canada Corp.