Obiad z klientem można wliczyć w koszty
Wydatki na poczęstunek w firmie, lunch lub kolację w restauracji mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Takie stanowisko coraz częściej prezentują organy podatkowe. W tej interpretacji nie przeszkadzają fiskusowi przepisy ustaw o PIT i o CIT, które stanowią, że kosztami nie mogą być wydatki na reprezentację, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Eksperci zmianę podejścia organów podatkowych do kwalifikacji wydatków gastronomicznych w kosztach podatkowych oceniają pozytywnie. Podkreślają jednak, że trzeba zmienić przepisy w tym zakresie, bo nie nadążają one za potrzebami rynkowymi.
Wydatki na katering, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, powinny spełniać wymogi definicji kosztów, zawartej w ustawach o podatkach dochodowych, tj. mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie stanowić kosztów reprezentacji.
Na ten aspekt zwraca uwagę Renata Kostowska z Izby Skarbowej w Olsztynie, która wyjaśnia nam, że reprezentacja wiąże się z okazałością i wytwornością. Są to przede wszystkim działania charakteryzujące się wystawnością, polegające na oficjalnych kontaktach z innymi podmiotami gospodarczymi. - Wydatki na katering nienoszące znamion wystawności i niewykraczające poza zwykłe ramy gościnności będą kosztami podatkowymi, np. poczęstunek w biurze firmy, na szkoleniach, konferencjach czy posiłek w restauracji - stwierdza Renata Kostowska.
Ewa Matyszewska