Polsat szykuje się do wojny!

Cyfrowy Polsat podtrzymał zapowiedzi uruchomienia w pierwszym kwartale 2011 roku internetu w technologii Long Term Evolution ( LTE ) - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Cyfrowy Polsat podtrzymał zapowiedzi uruchomienia w pierwszym kwartale 2011 roku internetu w technologii Long Term Evolution ( LTE ) - podała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Spółka, która zamówiła już pierwszą partię modemów Speed 1000, od początku grudnia rozpoczyna zapisy na promocję dla 10.000 klientów umożliwiającą skorzystanie z nowej technologii za darmo nawet przez pół roku.

Początkowo Cyfrowy Polsat zaoferuje modem pracujący z prędkością do 73 Mb/s przy pobieraniu danych i do 25 Mb/s przy wysyłaniu. Docelowo ma to być odpowiednio do 100 Mb/s i do 50 Mb/s.

Reklama

Obecnie największa platforma cyfrowa świadczy usługi dostępu do internetu realizowane w technologii HSPA+ z prędkością do 28,8 Mb/s.

Cyfrowy Polsat będzie świadczył usługi w sieci LTE 1800 MHz, która we wrześniu została uruchomiona przez Mobyland, we współpracy z CenterNetem. Odpowiednia umowa ma zostać podpisana do końca 2010 roku.

W poniedziałek Polkomtel poinformował o planach przeprowadzenia w Warszawie w pierwszym kwartale 2011 roku testów transmisji danych w technologii LTE dla wybranych użytkowników.

Zdaniem INTERIA.PL

Dokończenie inwestycji w LTE i uruchomienie jej na dużą skalę może zmienić układ sił na rynku telekomunikacyjnym. Ten mocny podmiot będzie dążył do przejęcia klientów z dużych aglomeracji miejskich, większość bowiem stacji bazowych zbudowanych już przez Aero2 właśnie w tych miastach. Do końca 2011 roku Aero2 planuje posiadać 2 tys. stacji bazowych i inwestycje w ten projekt mają się zamknąć kwotą około 2 mld zł. Technologia Long Term Evolution 1800 ma zapewnić szybki mobilny dostęp do internetu, umożliwiając pobieranie danych z prędkością do 150 Mbps oraz wysyłanie danych do 48 Mbps.

Zdaniem analityków DM Millenium

Po zawarciu umowy zakupu Telewizji Polsat przez Cyfrowy Polsat sprawa finansowania budowy

bardzo pojemnej infrastruktury w technologii LTE przez spółki związane z Zygmuntem Solorzem

umożliwiającej oferowanie Internetu wysokich prędkości, została naszym zdaniem rozwiązana.

Dokończenie inwestycji w LTE i uruchomienie jej na dużą skalę może zmienić układ sił na rynku

Internetu w Polsce.

LTE w perspektywie 1-2 lat (pierwsza technologia w pełni konkurencyjna pod względem szybko.ci przesyłu danych z technologiami stacjonarnymi) spowoduje, że dalsze niwelowanie luki w nasyceniu internetem szerokopasmowym między Polską, a krajami wysokorozwiniętymi dokona się

przy nieznacznym udziale technologii stacjonarnych, podobnie jak to miało miejsce z telefonią głosową.

Walka o nowych klientów internetu szerokopasmowego toczyć się będzie w dużym stopniu

między operatorami komórkowymi, w tym PTK Centertel. Dlatego sądzimy, że dzięki szybkiemu przyrostowi przychodów z internetu mobilnego segment komórkowy TPSA najprawdopodobniej będzie jedynym, który w najbliższych latach będzie spełniał oczekiwania rynkowe.

* LTE - to sieć telekomunikacyjną czwartej generacji pozwalającą na bardzo szybką transmisję danych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: usługi | wojny | Cyfrowy Polsat | Polsat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »