Polsce grozi trybunał za umowę gazową!

Nowa umowa gazowa z Rosją może grozić Polsce sprawą przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu - dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon. Komisja Europejska wysuwa poważne zarzuty przeciwko dokumentowi wynegocjowanemu przez wicepremiera Waldemara Pawlaka.

Urzędnicy Komisji Europejskiej - jak nieoficjalnie dowiedziała się nasza korespondentka - uważają, że zagwarantowanie Gazpromowi monopolu na korzystanie z rurociągu jamalskiego do 2045 roku jest sprzeczne z zasadami unijnej konkurencji i zasadą jednolitego rynku gazowego.

Bruksela uważa, że Polska powinna udostępnić gazociąg jamalski stronom trzecim oraz zapewnić przepływ gazu w obu kierunkach, a więc także z Niemiec do Polski. Komisja jest przekonana, że zwiększy to bezpieczeństwo gazowe Polski, gdyż w razie wstrzymania dostaw przez Rosję nasz kraj będzie mógł błyskawicznie uzupełnić niedobory, sprowadzając gaz od zachodnich sąsiadów.

Komisja Europejska dała już w tej sprawie wyraźny sygnał dziesięć dni temu, gdy wezwała Polskę do otwarcia rynku gazu dla unijnej konkurencji.

Polska odpiera zarzuty Brukseli

Warszawa dziwi się zastrzeżeniami Brukseli i podnosi, że nowa wynegocjowana umowa z Gazpromem, to tak na prawdę aneks do długoterminowego kontraktu. Warunki formalne dostaw zbytnio się nie zmieniają, a Komisja Europejska wcześniej nie straszyła nas sądem.

Reklama

Z drugiej strony, rząd zwraca uwagę, że Polska może mieć nie lada problemy, jeśli nowa umowa nie dojdzie do skutku. Naszemu krajowi od kilkunastu miesięcy brakuje ponad dwóch miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Okazuje się, że do tej pory wykorzystaliśmy już ponad 70 procent zakontraktowanego w Rosji surowca, a na jesieni ten gaz może się skończyć. Co prawda - zapasy są uzupełniane, jednak wszystko zależy od tego, jaka będzie tegoroczna zima. Bez nowego kontraktu srogie mrozy mogą oznaczać ograniczenia dla odbiorców. Do tej pory pewnym ratunkiem był kryzys i niższe zużycie przez przemysł, jednak wiele wskazuje na to, że z kryzysu wychodzimy.

Katarzyna Szymańska-Borginon

RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »