Polscy emeryci potrzebują ulg w PIT
Według prognoz Europejskiego Urzędu Statystycznego w 2060 roku polskie społeczeństwo będzie drugim najstarszym w całej UE. Pierwsze miejsce zajmie Słowacja. Z kolei z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2010-2035 przybędzie nam 3,5 mln emerytów. Sytuacji tej nie poprawia też system podatkowy.
Wspólnie z ekspertami PricewaterhouseCoopers sprawdziliśmy, jakie preferencje podatkowe przewidują dla emerytów kraje Unii Europejskiej. Polska nie plasuje się w tym zestawieniu najlepiej. Emeryci w Polsce płacą PIT od emerytury, jak każdy inny obywatel od innego dochodu. W państwach Wspólnoty też obowiązują takie systemy, ale przewidują one np. wysoką kwotę wolną od podatku czy specjalne ulgi.
Emerytury są opodatkowane w Polsce jak większość innych dochodów, tj. według skali PIT. Jak wskazuje Joanna Narkiewicz-Tarłowska, starszy menedżer, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne, a jedynie na ubezpieczenie zdrowotne. Organy rentowe są nie tylko zobowiązane do pobierania miesięcznych zaliczek i składek na ubezpieczenie zdrowotne, ale także do sporządzenia rocznego obliczenia podatku.
- W związku z tym emeryci nie muszą składać zeznań rocznych, chyba że np. uzyskali dodatkowe dochody lub chcą skorzystać z łącznego rozliczenia z małżonkiem lub innych ulg podatkowych - stwierdza Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Dodaje, że niewiele jest udogodnień podatkowych przewidzianych specjalnie dla emerytów.
Ewa Matyszewska