Darmowe leki dla seniorów. Emeryci powinni czekać na swoje urodziny
Darmowe leki w dobie nadzwyczajnej drożyzny mogą w znaczny stopniu przyczynić się do odciążenia domowego budżetu. Koszt zakupu medykamentów coraz częściej jest nie do przeskoczenia. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym”, poinformowała o wynikach swoich badań, z których wynika, że 4 na 5 seniorów nie wykupowało już w połowie 2022 kompletu przeznaczonych im leków. Ceny szybują, a specyfiki nie tanieją, kto więc może liczyć na darmowe leki?
Darmowe leki dla seniorów mogłyby okazać się prawdziwym ratunkiem dla niejednego emeryta, który staje przed wyborem, czy zakupić leki, czy może jednak wydać więcej na jedzenie. Z tego samego badania Koalicji "Na rzecz niesamodzielnym", które przytoczone zostało wyżej, wynika, że dla 95 proc. emerytów wykupienie pakietu przeznaczonych im leków to poważny cios w domowy budżet. Kto może więc liczyć na darmowe leki dla seniorów?
Niestety, darmowe leki dla seniorów wcale nie są dla wszystkich z nich. Część najstarszych Polaków musi obejść się smakiem i jeśli liczyli, że po przejściu na emeryturę, gdy już osiągną wiek emerytalny to leki będą bezpłatne, mogą się srogo zawieść.
Darmowe leki dla seniorów są, ale zgodnie z prawem tylko dla tych, którzy skończyli 75. rok życia i obejmuje ich ubezpieczenie zdrowotne. Ustawodawca podkreśla, że darmowe leki przysługują już od dnia 75. urodzin seniora, a więc można powiedzieć, że 75-latkowie darmowe leki dostają jako prezent urodzinowy.
Taka postać rzeczy zdecydowanie nie jest powodem do radości dla ogółu emerytów, a jedynie tych starszych z najstarszych. Tymczasem jak wynika z danych zgromadzonych przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor i w BIK, 60 proc. emerytów skarży się, że to wydatki na leki są największym z miesięcznych kosztów życia.
Nie wszystkie leki są bezpłatne po 75. roku życia. Spis darmowych medykamentów ustalany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Jak informuje ustawodawca, ujęte w wykazie lekarstwa są wydawane z odpłatnością ryczałtową 50 proc. i 30 proc., a przede wszystkim są to środki przeznaczone do leczenia chorób szczególnie zagrażających seniorom.
Nie sposób przytoczyć wszystkich z nich, ponieważ lista wszystkich darmowych leków dla seniorów zawiera 2057 pozycji. Zainteresowani sami mogą to sprawdzić na oficjalnej rządowej stronie.
Oczywiście darmowe leki dla seniorów nie uprawniają osób starszych do wybierania leków z aptek taczkami. Aby otrzymać medykament potrzebna jest recepta. Zgodnie z prawem taką może wystawić nam jedna z trzech uprawnionych do tego osób:
- lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
- pielęgniarka POZ uprawniona do wystawiania recept,
- emerytowany lekarz dowolnej specjalności.
O ile dwa pierwsze punkty nie stwarzają wątpliwości, to szczególnie ciekawy w kwestii wydawania recept na darmowe leki dla seniorów jest przypadek emerytowanego lekarza. Prawo wskazuje, że może on wystawiać recepty na darmowe leki dla seniorów, ale jedynie w obrębie swojej rodziny. Co więcej, lekarz taki powinien wciąż mieć prawo do wykonywania zawodu.
Przemysław Terlecki