Przejd� do g��wnej cz�ci strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Tusk i ZUS największymi szkodnikami polskiej gospodarki?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Premier Donald Tusk, ZUS oraz Prezes Centrozapu Katowice, Ireneusz Król otrzymali w czwartek w siedzibie Pracodawców RP statuetki Gospodarczych Malin - antywyróżnień Pracodawców RP i "Pulsu Biznesu" dla tych, którzy w 2011 roku mieli negatywny wpływ na polską gospodarkę, szkodzili przedsiębiorczości, bądź psuli standardy rynku kapitałowego.

Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, fot. Andrzej Stawiński
Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, fot. Andrzej Stawiński /REPORTER

Laureatów drugiej edycji plebiscytu Gospodarczych Malin wybrało ponad 17 tys. czytelników którzy najpierw zgłaszali kandydatury do Malin, a potem w głosowaniu internetowym wybrali ich "zdobywców". W roku 2011 Gospodarczą Malinę przyznano w trzech kategoriach: Instytucja, Polityk oraz Przedsiębiorca.

W kategorii Instytucja najwięcej głosów zebrał i Malinę zdobył:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Głosujący obarczyli ZUS winą za blokujące działalność gospodarczą zbyt wysokie składki ubezpieczeniowe, za nieefektywność w gospodarowaniu ogromnymi pieniędzmi, nieznośną biurokrację, nieprzyjazność wobec petentów oraz domaganie się zaległych składek od tysięcy przedsiębiorców, którzy wyrejestrowali się z ubezpieczenia.

Na wręczenie Gospodarczych Malin 2011 przybył prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk, który nagrody nie przyjął. - Nie zgadzam się z negatywną oceną internautów głosujących w plebiscycie - powiedział. Zdaniem prezesa w sytuacji, w której ZUS zbiera ponad 99 proc. składek, nie może być uznany za nieskuteczny. Prezes Derdziuk przypomniał także, że według ostatniego badania opinii publicznej pozytywne postrzeganie ZUS zdecydowanie wzrosło. - Ta nagroda pokazuje, ile jeszcze musimy się edukować - dodał prezes ZUS.

ZUS zebrał 38,9 proc. głosów, wyprzedzając tworzący niskiej jakości prawo i skoncentrowany na przepychankach politycznych zamiast na rozwiązywaniu realnych problemów przedsiębiorców Sejm Rzeczypospolitej Polskiej (32,1 proc.) oraz Ministerstwo Finansów (29 proc.), które w zeszłym roku podwyższało podatki i wydawało sprzeczne interpretacje przepisów.

W kategorii Polityk najwięcej głosów zebrał i Malinę zdobył:

Donald Tusk

Brak reform gospodarczych, przeprowadzenie pseudoreformy OFE, podwyżki podatków, obawy przed prawdziwą deregulacją gospodarki, utrzymywanie nadmiernej biurokracji, zapowiedź podwyżki składki rentowej dla pracodawców oraz stworzenie rządu celebrytów politycznych zamiast gabinetu ekspertów - to zarzuty, jakie kierowali uczestnicy plebiscytu pod adresem urzędującego Premiera.

Nikt z Kancelarii Premiera nie pojawił się, by odebrać statuetkę.

Donald Tusk zebrał 57,7 proc. głosów, znacznie wyprzedzając Jarosława Kaczyńskiego (26,1 proc.), autora populistycznych pomysłów na polską i unijną gospodarkę, i Jacka Rostowskiego (16,2 proc.), który powiększał dług publiczny, wyhamował inwestycje oraz zachowywał się bardziej jak polityk partii rządzącej, niż minister finansów.

W kategorii Przedsiębiorca najwięcej głosów zebrał i Malinę zdobył:

Ireneusz Król, prezes Centrozapu Katowice

Prowadzenie nieprzejrzystej polityki informacyjnej oraz wprowadzanie inwestorów w błąd to naganne praktyki, które potwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego, nakładając na kierowaną przez Ireneusza Króla spółkę karę w wysokości 350 tys. zł. Za zwodzenie dziennikarzy i inwestorów - prezes informował o negocjacjach z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, który miał współfinansować inwestycję Centrozapu w fabrykę przerobu drewna w Komi. Nic z tych planów nie wyszło.

Gospodarczą Malinę 2011 odebrał prezes firmy, Ireneusz Król. - Już wiele lat temu piosenkarka Urszula w piosence Malinowy Król przepowiedziała, że dostanę tę nagrodę - powiedział prezes Centrozapu Katowice. Nie zgodził się z opinią głosujących, którzy kondycję firmy ocenili jako złą. - Jest wręcz przeciwnie - rozwijamy się - mówił. - Rzeczywiście dostaliśmy karę z KNF, ale w moim przekonaniu jest ona niezasadna - dodał prezes.

Wysłuchaj piosenki, którą przywołał prezes Ireneusz Król

Ireneusz Król zebrał 52,3 proc. głosów, wyprzedzając Arkadiusza Kuicha, prezesa Zarządu Veno (31,1 proc.), któremu głosujący zarzucili brak przejrzystości w działaniu spółki oraz notoryczne mijanie się z terminami oraz Macieja Niebrzydowskiego (16,6, proc.), inwestora giełdowego, który naraził inwestorów na znaczne straty.

Źródło informacji:  

Więcej o:
Ireneusz Król,
polska gospodarka,
Donald Tusk,
ZUS,
Pracodawcy RP,
Jarosław Kaczyński,
Sejm RP,
Jacek Rostowski,
Ministerstwo Finansów,
VENO ,
Centrozap SA ,
Puls Biznesu
 

Ankieta

Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?
Jak rozwiązać problem dużej podaży jabłek?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Rozdać biednym

 
28%

Oddać za darmo

 
13%

Trudno powiedzieć

 
1%

Zniszczyć nadwyżki

 
1%

Nie mam zdania

 
1%

Przerobić na sok czy cydr

 
52%

Nie zbierać wcale

 
4%Głosów: 3141

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (300)

Dodaj komentarz

~Tusk to Kutaz -

PRZEPRASZAM rodaków za WYDARZENIA ZA CZASÓW PO: *1* samobójstwo popełnił wicepremier Andrzej Lepper, *2* samobójstwo popełnił bliski współpracownik Andrzeja Leppera, *3* samobójstwo popełnił były dyrektor generalny Kancelarii Premiera, *4* samobójstwo popełnił dziennikarz, *5* samobójstwo popełnił mężczyzna w MOPS, który podpalił się, *5* zamordowany został szyfrant, *6* zamordowany został członek PIS przez zwolennika PO, *7* ginie 96 osób w katastrofie smoleńskiej, *8* ginie 16 oficerów 4 członków załogi w katastrofie Casy, *8* samobójstwo w strzeżonym więzieniu popełnił oprawca Olewnika, *9* samobójstwo w strzeżonym więzieniu popełnił drugi z oprawców Olewnika, *10* samobójstwo poprzez powieszenie popełnił strażnik więzienny pilnujący oprawców Olewnika, *11* samobójstwo próbuje popełnić człowiek przed Kancelarią Premiera, który podpalił się, *12* awansuje posłanka na wyższe stanowisko mimo, że powiedziała, że nie warto leczyć starszych ludzi drogimi lekami, *13* awansuje na ogromnie prestiżowe stanowisko inna posłanka mimo, że zapewniała Polaków, że ziemię w Smoleńsku przekopano na 1 metr głębokości! Potem archeolodzy znaleźli tam szczątki ludzkie, bo tak właśnie "dokładnie" przekopano, *14* zamykane są stocznie a zapewniano Polaków, że jest już pewny inwestor z Kataru. Inaczej mówiąc niszczony jest majątek narodowy, że niedługo nie będzie nic polskiego! *15* umorzona zostaje afera hazardowa, nie ma winnych!, *16* afera z lekami powstaje, pacjenci są zdezorientowani tym, *17* więzienie dostaje ofiara stanu wojennego, Słomka, któremu w stanie wojennym oprawcy zamordowali matkę. Natomiast oprawcy ze stanu wojennego dostają śmieszne wyroki: w zawieszeniu, umorzono. Tak wygląda sprawiedliwość za czasów Platformy Obywatelskiej w III RP!, *18* więzienie (4,5 roku) dostaje Aleś, który walczy o wolność na Białorusi, ponieważ władze RP dostarczają władzom Białorusi dokumenty, które go obciążają!, *19* samobójstwo na wizji próbuje popełnić prokurator wojskowy, *20* niszczony jest wrak prezydenckiego tupolewa a Rosjanin cieszy mordę do kamery, gdy wybija w tym wraku szybę. Ujawnia to nagranie telewizyjne. POWIELAJ to na forach i przesyłaj do znajomych, bo już CENZURUJĄ to w sieci PełO-wcy, żeby naród o tym zapomniał! A w telewizji nie pokażą Ci tego tak dokładnie, bo cenzura też działa.

~eho -

ZUS jest nielegalny, bo działa wg. systemu argentyńskiego.

~Bożena -

a czy my mamy jakąś gospodarkę, w moim mieście padły huty i kopalnie, został tylko 1 zakład, który ludzi dowozi z odległego miasta a miejscowych nie przyjmuje. Mamy za to kupę bezsensownych szkoleń za kupę forsy ale ani 1=go zakładu, w którym można by pracować. Gdzie my mamy dopracować w tym śmiesznym państwie do 67 roku życia.

~sawa -

Kto wymyslil dla nich nagrody oni powinni dostac wysokie kary i kopa w tylek na taczki za gnebienie Polakow

~k -

Czy Tusk ma kartę pływacką,bo pływa juz kilka lat,ale nie wiadomo czy doplynie do brzegu.

~Janik -

To jest urok demokracji{technokracji},gdzie rządzi większość.A w każdym kraju większość stanowią durnie, którzy uważają się za najmądrzejszych.Efekt ich pracy dobitnie widać w Polsce.

~ONONJIPUN -

POZDRAWIAM PANA PREMIERA

~SOL -

U policjanta z Białołęki, który zamordował człowieka. W jego samochodzie w bagażniku znaleziono kilkaset kart do GŁOSOWANIA po co on je woził ? Ilu takich było.?

~gniewna40tka -

Złodzieje, pilnują tylko własnych interesów a nas.."szarą masę" mają w poważaniu...

~Anna -

Cóż,,,,,bez komentarza....