Opłata kogeneracyjna wzrosła po cichu. Nie wszyscy wiedzą, że od stycznia płacą więcej

Opłata kogeneracyjna może być nazwą, która niewiele nam mówi. Jest to jednak jedna ze zmiennych opłat, które możemy znaleźć na naszych rachunkach za energię elektryczną. Nie każdy ma pojęcie, ale opłatę kogeneracyjną regulują wszyscy, którzy płacą za zużycie energii elektrycznej. Ta wzrosła 1 stycznia, ale nie wszyscy muszą zdawać sobie z tego sprawę.

Opłata kogeneracyjna, a dokładnie zwiększenie jej stawki od 1 stycznia 2023 roku, wyraźnie widać w rachunkach za prąd. Przed opłatą kogeneracyjną nie da się uciec, choć jest stosunkowo nową regulacją, która weszła w życie w 2019 roku na mocy ustawy z 14 grudnia 2018 roku o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji (Dz.U. poz. 42 z dnia 10 stycznia 2019 r.). Tymczasem w czwartym roku jej obowiązywania wzrosła stawka opłaty kogeneracyjnej. Cichy wzrost został zanotowany 1 stycznia, choć mogliśmy tego nie wiedzieć.

Reklama

Opłata kogeneracyjna w górę. Czym w ogóle jest ta opłata?

Opłata kogeneracyjna to zmienna opłata wyrażona w zł/kWh, którą regulują wszyscy odbiorcy energii elektrycznej proporcjonalnie do wolumenu pobranej energii. Opłatą tą koszty funkcjonowania systemu wsparcia energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przeniesione są na odbiorców, co czyni ją dodatkowym kosztem dystrybucyjnym. Nie ma tu znaczenia, na jakiej taryfie prądowej jesteśmy.

Sama kogeneracja, która występuje w pojęciu opłaty kogeneracyjnej, to natomiast określenie na jednoczesną produkcję energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Dzięki kogeneracji wykorzystanie danego paliwa staje się efektywniejsze, a sama kogeneracja może zmniejszać koszty wytwarzania energii końcowej. Proces ten jest również korzystny z punktu widzenia środowiska, ponieważ zastosowanie kogeneracji redukuje emisję gazów cieplarnianych.

Rachunki za prąd z opłatą kogeneracyjną. O ile więcej płacimy za efektywniejszą produkcję energii?

Opłatą kogeneracyjną finansujemy więc wspomniany już mechanizm wsparcia produkcji energii elektrycznej. Od 1 stycznia koszt opłaty kogeneracyjnej wzrósł o 0,90 zł, co oznacza, że obecnie opłata kogeneracyjna wynosi 4,96 zł/MWh, podczas gdy jeszcze w 2022 roku opłata kogeneracyjna wynosiła 4,06 zł/MWh.

Co ciekawe, od momentu wprowadzenia opłaty kogeneracyjnej jej stawki bardzo różnie wyglądały w poszczególnych latach. Dla przykładu w roku początku pandemii koronawirusa (2020), opłata kogeneracyjna była ustanowiona na poziomie 1,39 zł/MWh (0,00139 zł/kWh), a w 2021 roku zbito ją do 0 zł.

Czy opłata kogeneracyjna podwyższyła rachunki za prąd? Opłata wzrosła, ale ceny nie

I choć możemy sami sprawdzić na swoich rachunkach za prąd, że opłata kogeneracyjna w 2023 roku wyraźnie wzrosła, to jednak rozporządzenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zwiększeniu stawki opłaty kogeneracyjnej, które zaczęło obowiązywać 1 stycznia, nie wpłynęło negatywnie na koszt rachunków za prąd. Jak to się stało?

Faktem jest, że płacimy więcej samej opłaty kogeneracyjnej w rachunku za prąd. Z drugiej jednak strony wzrost wspomnianej opłaty zrekompensowano spadkiem stawki opłaty OZE. 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wydał bowiem decyzję, wedle której w 2023 roku stawka opłaty OZE wynosi 0 zł, podczas gdy w 2022 roku było to 0,90 zł/MWh. Wprost oznacza to, że stawka opłaty kogeneracyjnej wzrosła proporcjonalnie do spadku wartości opłaty OZE. Finalnie więc zmiany w tej materii nie mają prawa negatywnie odbić się na całości rachunków za prąd.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłata | rachunki za prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »