USA: Reader's Digest nad przepaścią
Spółka wydająca czasopismo Reader's Digest otrzymała wczoraj od nowojorskiego sądu ochronę przed wierzycielami (tzw. Chapter 11) w Stanach Zjednoczonych. Stara się zrestrukturyzować i w efekcie zmniejszyć dług w wysokości 2,2 mld USD do 550 mln USD poprzez wymianę papierów dłużnych na akcje firmy. Wierzyciele dostaną 92,5 proc. walorów spółki. Ochrona nie działa w Kanadzie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji, Australii, Nowej Zelandii ani w Europie.
Od roku 2007 przedsiębiorstwo z Pleasantville w stanie Nowy Jork jest w rękach nowojorskiej grupy Ripplewood Holdings LLC, która przejęła spółkę za 1,6 mld USD. Reader's Digest ma oddziały w 44 krajach świata, wydaje magazyn w 50 językach, do kupienia jest w 78 państwach. Sprzedaje książki, czasopisma, muzykę i filmy.
Reader's Digest ma największy na świecie nakład w grupie pism płatnych. Został założony w roku 1922. Nakład flagowego magazynu od szczytu (17 mln w latach 70. XX wieku) spadł do 8 mln w ub. roku i 5,5 mln w bieżącym. Ukazuje się teraz 10 razy w roku (wcześniej 12). Pod szyldem Reader's Digest wydawanych jest rocznie w sumie 94 czasopism, 40 mln sztuk książek, płyt i filmów. W USA w okresie recesji zamknięto już prestiżowe magazyny, m.in. Conde Nast's Portfolio, Domino oraz Blender. Dla odmiany Reader's Digest chce po 45-90 dniach porozumieć się z wierzycielami i wyjść na prostą.
Krzysztof Mrówka