Nowe uprawnienia kontroli skarbowej

Od 30 lipca br. organy kontroli skarbowej mogą m.in. zażądać od instytucji finansowych przekazania danych posiadacza rachunku, jeśli zachodzi podejrzenie, że używany jest on m.in. w celu prowadzenia niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej.

W dniu 30 lipca 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 65 z późn. zm.). Zmiany zostaną wprowadzone ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. (ogłoszona 15 lipca 2010 r.), opublikowaną w Dz. U. Nr 127, poz. 858. Poszerzają one uprawnienia organów kontroli skarbowej, dotyczące kontroli e-handlu, a także wykorzystywania internetu do prowadzenia nieujawnionej oraz nieopodatkowanej działalności gospodarczej.

Zgodnie z nowymi przepisami organ kontroli skarbowej, będzie mógł zwracać się do organów administracji, sadów, państwowych osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych o udostępnienia informacji z akt, ewidencji, rejestrów i zbiorów danych o udostępnienie informacji zapisanych w formie elektronicznej.

Reklama

Dostęp do tych danych, o ile spełnione zostaną wskazane warunki techniczne, będzie mógł odbywać się bez konieczności składania odrębnych zapytań i wniosków, a więc praktycznie "online".

Organ kontroli skarbowej będzie mógł także zbierać, przetwarzać i wykorzystywać informacje - w tym dane osobowe - od osób prawnych, jednostek organizacyjnych i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, o zdarzeniach mających bezpośredni wpływ na powstanie lub wysokość zobowiązania podatkowego. Organ będzie mógł to czynić bez wiedzy i zgody osoby zainteresowanej. Co szczególnie istotne, ograniczono zakres informacji, jakie będzie mógł zbierać organ kontroli skarbowej. Ta zmiana jest wynikiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 czerwca 2008 r., który zakwestionował zbyt szeroki zakres przedmiotowy i podmiotowy dotychczas obowiązującego przepisu.

Kolejnym novum

jest umożliwienie organowi kontroli skarbowej do żądania od wydawcy gazety, nadawcy programu radiowego lub telewizyjnego, albo dostarczyciela usług elektronicznych - danych podmiotu umieszczającego w nich reklamy wskazujące na prowadzenie działalności gospodarczej, jeżeli jest to konieczne do przeprowadzenia kontroli skarbowej.

Bardzo istotnym uprawnieniem nadanym organom kontroli skarbowej przez przedmiotową nowelizację, jest możliwość żądania od instytucji finansowych przekazania danych posiadacza rachunku - choćby tylko zachodziło uprawdopodobnione podejrzenie, że używany jest on m.in. w celu prowadzenia niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej.

Spośród innych zmian wprowadzonych omawiana nowelizacją, wskazać można m. in. na uproszczenie i kontroli wydatkowania środków unijnych lub zakaz stosowania środków przymusu wobec kobiet w ciąży, osób kalekich i tych, których wygląd wskazuje na wiek poniżej 13 lat.

Na zakończenie wskazać należy, iż niektóre przepisy nowelizacji (art. 1 pkt 17 i 57), dotyczące udzielania pierwszej pomocy osobie zatrzymanej oraz trybu odwołania inspektora kontroli skarbowej, wejdą w życie później niż reszta przepisów ustawy - tj. 16 stycznia 2011 r.

Jarosław Włoch

Aplikant radcowski, konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Dowiedz się więcej na temat: podejrzenie | uprawnienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »