Drewniane domy - fanaberia czy świetny pomysł?

Spółka Polskie Domy Drewniane S.A. już istnieje. Prezydent podpisał nowelizację ustawy. Wygląda zatem na to, że drewniane bloki staną się rzeczywistością. Na czym polega nowy, innowacyjny projekt rządu? - pyta Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Polskie Domy Drewniane

We wrześniu weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska. Akt ten powołał do życia spółkę Polskie Domy Drewniane S.A. Jej głównymi udziałowcami stali się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Nowy twór ma włączyć się do programu Mieszkanie plus i realizować budowę bloków dla mniej zamożnych osób, które z jednej strony nie kwalifikują się do otrzymywania świadczeń socjalnych i mieszkań socjalnych, a z drugiej strony osiągają zbyt niskie dochody, aby wynająć mieszkanie lub wziąć kredyt mieszkaniowy.

Reklama

Realizowanie budowy drewnianych domów to nie jedyna funkcja spółki, przewidziana w znowelizowanych przepisach. Polskie Domy Drewniane S.A. będą mogły również nabywać grunty, przeprowadzać prace remontowe i modernizacyjne budynków, kupować i sprzedawać drewno, a także rozwijać nowe technologie przetwarzania drewna. Plany są zatem imponujące. Pytanie tylko, czy nowa, niedoświadczona spółka, podoła tak trudnemu zadaniu, zastanawia się Robert Tomaszewski. Na razie spółka ma dobre zaplecze, kapitał zakładowy na poziomie 50 milionów złotych. Dodatkowo w przepisach przewidziano limit wydatków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w latach 2018-2027.

A co z Lasami Państwowymi?

Rządowy projekt zakładał, że udziały w spółce Polskie Domy S.A. otrzyma również Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W zamian za atrakcyjną funkcję i szerokie uprawnienia, Lasy Państwowe miały oddać jednak część posiadanych nieruchomości. Przeciwko rządowej koncepcji wystąpili leśnicy. Ich głównym zarzutem była nie najlepsza kondycja finansowa Lasów. Uznali, że przyłączenie się do spółki Polskie Domy S.A. i realizowanie programu Mieszkanie Plus, mogłoby wpędzić Lasy w kłopoty finansowe. Poza tym, w pomyśle rządu upatrywano próby prywatyzacji Lasów Państwowych. Konflikt przeniósł się nawet z sejmu, na ulicę. Przed sejmem protestowali ekolodzy oraz związki zawodowe leśników. Na szczęście dla leśników, rząd wycofał się z planowanych zmian.

W Polsce jak w Skandynawii?

W Polsce niechętnie buduje się domy z drewna. Tę opcję Polacy uważają raczej za fanaberię niż ciekawą propozycję. Właśnie dlatego firmy, specjalizujące się w tego typu konstrukcjach, stanowią wciąż niszę. Chociaż trzeba przyznać, że koszt ich budowy jest porównywalny do tego klasycznego - metodami z gazobetonu czy też bloczków, okładanych styropianem. Dodatkowo można je budować o każdej porze roku, czas powstawania jest bardzo szybki, a także zużywają od 35 do 40 procent mniej ciepła, niż w tradycyjnym budownictwie. Sceptycy podnoszą jednak, że drewniane budynki są mniej bezpieczne i wymagają więcej uwagi. To podobno prawdziwa "skarbonka". A jednak polski rząd zdecydował się na inwestycje w drewniane domy - i to nie tylko te jednorodzinne, ale również bloki. Aczkolwiek trzeba przyznać, że sam fakt zwrócenia uwagi na Polskę jako "drewnianego" potentata, jest niezłą strategią. Warto bowiem zaznaczyć, że Polska jest jednym z kilkunastu największych producentów tego surowca na świecie.

Czy ta "promocja" drewnianych domów podbije serca Polaków?

Trudno przewidzieć długofalowe skutki wprowadzenia pomysłu polskiego rządu w życie. Najprawdopodobniej rezultat tych działań poznamy dopiero po kilku latach funkcjonowania programu Mieszkanie plus. Póki co natomiast skala tego przedsięwzięcia jest wciąż dość niska. Drewniane domy również wydają się daleką przyszłością - mówi Robert Tomaszewski.

Saveinvest
Dowiedz się więcej na temat: dom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »