Od października firmy muszą dostosować kasy fiskalne do nowych zasad

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 14 marca 2013 roku wprowadziło kilka nowości w zakresie urządzeń fiskalnych. Jedną z nich jest obowiązek jednoznacznej identyfikacji nazw towarów lub usług. Przepisy wejdą w życie 1 października 2013 roku i od tego momentu właściciele firm będą musieli dostosować sprzedaż do nowej rzeczywistości.

Wymóg precyzyjnej identyfikacji zakłada, że każda pozycja towarowa w bazie PLU powinna zawierać co najmniej 12 znaków. Nazwy powinny odpowiadać konkretnym produktom lub usługom, które znajdują się w ofercie danej firmy. Jak sprawnie poradzić sobie z wprowadzeniem zmian w identyfikacji oferty?

Po pierwsze - część elementów asortymentu można identyfikować w grupach. Należy jednak pamiętać o tym, że nazwa towarów lub usług nie powinna być zbyt ogólna. Jeśli na paragonie pojawi się określenie "nabiał", nie będzie wiadomo, czy chodzi o mleko, czy o ser żółty. Co więcej, identyfikacja grupowa jest dozwolona w przypadku elementów oferty, które różnią się ceną.

Reklama

Z jednym zastrzeżeniem - poszczególne towary lub usługi nie mogą być objęte różnymi stawkami podatku VAT, np. pomidory i suszone pomidory. Uniemożliwia to zaklasyfikowanie ich pod jedną nazwą. Po drugie - dozwolone jest stosowanie skrótów.

Skrócone wyrazy powinny być czytelne i unikalne. Nietrudno zgadnąć, że używanie "inicjałów" produktu lub usługi nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli urządzenie fiskalne nie ma możliwości technicznych wydrukowania paragonu z nazwą "zegarek elektroniczny", można ją zastąpić sformułowaniem "zegarek elek.". Podczas gdy dla jednych Rozporządzenie będzie związane z podjęciem pewnych kroków, inni przejdą nad nim do porządku dziennego.

Wiele zależy od dotychczas praktykowanej identyfikacji, możliwości technicznych urządzenia oraz od specyfiki asortymentu. Nowe przepisy nie muszą oznaczać rewolucji. O tym, jaka była reakcja podatników na nowe przepisy, opowiada Marcin Ciechowicz, Kierownik Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych:

W momencie pojawienia się Rozporządzenia wielu naszych klientów poczuło się nieco zaniepokojonych zmianami, które mają nastąpić. Liczba zgłoszeń serwisowych i zapytań podatników wzrosła o około 40%. Jest to spowodowane zmianami dotyczącymi wyglądu dokumentów fiskalnych, czy formy programowania bazy towarowej.

W wyjaśnieniu Ministerstwa Finansów, dotyczącym zmian w prawie fiskalnym, czytamy m.in.: Podatnicy nie są zatem zobowiązani (...) wymieniać stare kasy na nowe, czy też zaopatrywać się w dodatkowe urządzenia służące do jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług.

Wyjaśnienia MF dotyczące jednoznacznej nazwy na paragonie fiskalnym

Rozporządzenie zobowiązuje właścicieli firm do maksymalnego wykorzystania stosowanych technologii. Wymiana urządzenia fiskalnego lub rozbudowa go o program sprzedażowy, powinny być ostatecznością. Chyba, że podatnik uzna to za rozwiązanie atrakcyjne biznesowo.

Dane na fakturze uproszczonej:

FAKTURA UPROSZCZONA POWINNA ZAWIERAĆ: - datę wystawienia faktury; - kolejny numer faktury, który w sposób jednoznaczny ją identyfikuje - imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy; - numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany dla podatku od towarów i usług - datę dokonania lub zakonczenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania należności, o której mowa w art. 19 ust. 11 ustawy, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury; - nazwę (rodzaj) towaru lub usługi; - miarę i ilość dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług; - cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto); - kwoty wszelkich rabatów, w tym za wcześniejszą zapłatę , o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej; - wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku VAT; - stawkę podatku; - sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż o objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku; - kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku; - kwotę należności ogółem; Jak wyjaśnia MF, odręcznie napisanie na paragonie fiskalnym NIP, nie odpowiada wymogom przewidzianym dla wystawiania faktur i tak sporządzonego paragonu nie można uznać za fakturę uproszczoną.

Załączniki

Dokument.pdf
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Finansów | Paragon | paragony | Kasa fiskalna | firmy | KAS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »