Starosta wyszkoli twoich pracowników
Ustawa o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorstw przewiduje możliwość dofinansowania przez starostę szkoleń dla pracowników. W połowie sierpnia wydane zostało rozporządzenie, które określa zasady udzielania takiego wsparcia.
Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenie społeczne określa zasady i procedurę dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń pracowników skierowanych na szkolenie (za okres nieprzekraczający 6 miesięcy) oraz studia podyplomowe (za okres nieprzekraczający 12 miesięcy).
Rozporządzenie reguluje także warunki finansowania ze środków Funduszu stypendiów przysługujących pracownikom w okresie szkolenia i studiów podyplomowych oraz składek na ubezpieczenia społeczne od tych stypendiów. Akt ustala także zakres informacji przekazywanych powiatowym urzędom pracy, niezbędnych ze względu na prawidłowe dofinansowanie szkoleń i studiów podyplomowych oraz finansowanie stypendiów.
Zgodnie z rozporządzeniem, przedsiębiorca dotknięty kryzysem, który skieruje pracownika na szkolenia lub studia podyplomowe (na warunkach określonych w ustawie antykryzysowej - czyli kierując się obecnymi lub przyszłymi potrzebami przedsiębiorstwa), zawiera z nim umowę określającą prawa i obowiązki stron.
Następnie w powiatowym urzędzie pracy właściwym dla siedziby przedsiębiorstwa składa wniosek o zawarcie umowy o dofinansowanie kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych oraz finansowanie stypendiów i składek. We wniosku powinny zostać wskazane m.in. rodzaj i charakterystyka szkolenia, kierunek studiów podyplomowych oraz termin ich odbycia i miejsce realizacji, kalkulacja kosztów szkolenia lub studiów, wnioskowana wysokość dofinansowania, a także uzasadnienie potrzeby odbycia szkoleń lub studiów przez pracowników. Do wniosku powinny zostać dołączone dokumenty wymienione w § 2 ust. 3 rozporządzenia. Na odpowiedź przedsiębiorca będzie czekał 14 dni; jeśli wniosek okaże się niekompletny, dostanie dodatkowe 7 dni na uzupełnienie dokumentów. Pozytywne rozpatrzenie wniosku skutkuje umową o dofinansowanie zawierającą ustalenia określone w § 4 rozporządzenia.
Otrzymane środki przedsiębiorca ma obowiązek przekazać w terminie 7 dni pracownikom uprawnionym do dofinansowania. W okresie szkolenia lub studiów pracownikowi przysługuje stypendium. Świadczenie to, finansowane z FP, wypłacane jest przez przedsiębiorcę na takich samych zasadach, na jakich pracownikom wypłacane jest wynagrodzenie. Jego wysokość wynosi odpowiednio:
- w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy - 100 % zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, albo
- w okresie przestoju ekonomicznego - do 100 % zasiłku dla bezrobotnych, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika.
W sytuacji, gdy:
- z jakiegoś powodu ustanie stosunek pracy między pracodawcą a pracownikiem;
- szkolenie lub studia podyplomowe zostały przerwane przez pracownika;
- zaistniała niezdolność do pracy beneficjenta w okresie odbywania szkolenia lub studiów podyplomowych
Jednocześnie pracownik, który nie ukończył szkolenia lub studiów ze swojej winy, jak również w sytuacji, gdy jego stosunek pracy został rozwiązany w trybie dyscyplinarnym (art. 52 K.p.), jest zobowiązany do zwrotu przedsiębiorcy kosztów szkolenia lub studiów. Warunki zwrotu kosztów powinna szczegółowo określać zawarta przez strony umowa.
Rozporządzenie zostało wydane na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 26 ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego (...) i obowiązuje od dnia ogłoszenia, tj. od 26 sierpnia br.
Podstawa prawna:
- Rozporządzenie z dn. 24.08.2009 r. w sprawie szczegółowych warunków dofinansowania ze środków Funduszu Pracy kosztów szkoleń i studiów podyplomowych oraz szczegółowych warunków finansowania stypendiów i składek na ubezpieczenie społeczne - Dz.U. Nr 136, poz. 1119
- Ustawa z dn. 10.07.2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców - Dz.U. Nr 125, poz. 1035
- Ustawa z dn. 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - tekst jedn. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.