UE: Uzgodniono program ratunkowy dla Cypru

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że program nie przewiduje obciążenia depozytów jednorazowym podatkiem, co rozważano wcześniej. - Udało się uniknąć opodatkowania depozytów - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów finansów strefy euro. Opodatkowaniu depozytów sprzeciwił się parlament w Nikozji, odrzucając w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy.

Reklama

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

Dijselbloem podkreślił, że żadne z założonych działań "nie dotknie depozytów poniżej 100 tys. euro".

Porozumienie nie wymaga zgody cypryjskiego parlamentu, bo już przyjął on ustawę o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. - Możemy wdrażać program bez dalszej zwłoki - powiedział szef eurogrupy.

Szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego Klaus Regling poinformował, że po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.

Program pomocy finansowej dla Cypru wynegocjowano niemal w ostatniej minucie. Europejski Bank Centralny zagroził bowiem, że jeśli do poniedziałku kraj ten nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania sektora bankowego, to odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność dwóm największym i najbardziej zagrożonym upadkiem pożyczkodawcom - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Oznaczałoby to de facto ich upadek, a dla Cypru mogłoby skończyć się opuszczeniem strefy euro.

Sprawdź: PROGRAM PIT 2012

Przed spotkaniem eurogrupy warunki programu negocjował w Brukseli z "trojką" prezydent Cypru Nikos Anastasiadis. Według mediów, nie chciał on zgodzić się na warunki likwidacji banku Laiki i miał nawet straszyć "trojkę", że będzie zmuszony podać się do dymisji.

- - - - - -

Minister finansów Cypru Michalis Sarris nie był w stanie podać daty otwarcia cypryjskich banków, co według wcześniejszych planów miało nastąpić we wtorek. - Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta jak najszybciej - mówił w poniedziałek w Brukseli minister.

Banki na Cyprze są zamknięte od ok. 10 dni.

DYSKUTUJ NA FORUM: Czy nasze pieniądze w bankach są bezpieczne?

- Trzeba znaleźć równowagę między ostrożnością a stabilnością - powiedział Sarris na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów finansów strefy euro, którzy uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

- Jak najszybciej podejmiemy decyzję w sprawie tego, kiedy dokładnie banki zostaną otwarte - oświadczył szef resortu finansów.

- Nie mogę powiedzieć, kiedy to się stanie, ale musi do tego dojść jak najszybciej - podkreślił z kolei szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Zamknięcie banków miało zapobiec m.in. nadmiernemu wycofywaniu gotówki, ale powoduje poważne problemy dla gospodarki kraju.

Sarris ocenił, że dzięki porozumieniu z międzynarodowymi pożyczkodawcami Cyprowi udało się "uniknąć bankructwa", "katastrofy i wyjścia kraju ze strefy euro". - Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to najlepszy rezultat z możliwych - zaznaczył.

Zdaniem ministra ustalenie warunków planu pomocy "kładzie kres niepewności, która od trzech lat wpływała na cypryjską gospodarkę". - Naród i rząd Cypru są gotowe podjąć wszelkie decyzje i ciężką pracę - mówił. Podkreślił jednak, że Cypryjczyków czekają "trudne czasy". Pytany o reakcję Rosji na porozumienie przyznał, że "wielu z międzynarodowych partnerów Cypru jest bardzo zawiedzionych".

Uczciwe rozwiązanie

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uznał w poniedziałek, że rozwiązanie dla Cypru jest uczciwe, mimo ogromnego obciążenia dla wierzycieli i klientów. Celem było doprowadzenie do tego, by rozdęty sektor bankowy partycypował w kosztach - mówił.

"Tym samym osiągnęliśmy to, co zawsze uważaliśmy za słuszne" - podkreślił Schaeuble, który w Berlinie przedstawiał niemieckim dziennikarzom szczegóły porozumienia zawartego w Brukseli z władzami Cypru w nocy z niedzieli na poniedziałek przez ministrów finansów strefy euro i kierownictwo MFW.

"Dzięki temu rozwiązaniu Cypr ma szanse na odzyskanie utraconego zaufania" - dodał minister.

Niemieccy deputowani przyjrzą się planowi dwukrotnie, zgodnie z niemieckim prawem dotyczącym wykorzystania europejskiego funduszu ratunkowego EMS. Niemcy mają największy wkład w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, z którego m.in. będą pochodziły pieniądze na ratowanie Cypru.

Schaeuble poinformował, że dwa głosowania powinny odbyć się najpóźniej w trzecim tygodniu kwietnia. Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Nikozja ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę, czyli KE, EBC i MFW.

Tylko 100 euro

Aby zapobiec nadmiernemu wycofywaniu gotówki bank centralny Cypru wprowadził w niedzielę limit wypłat z bankomatów należących do dwóch największych banków na wyspie - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Można z nich pobierać maksymalnie 100 euro dziennie.

Wcześniej agencja Reutera podawała, że ograniczenia dotyczą wszystkich banków na wyspie.

Rzecznik drugiego co do wielkości banku na Cyprze, Laiki Popular Bank, który wcześniej wprowadził limit w wysokości 260 euro, powiedział, że nowe ograniczenia zaczęły obowiązywać o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego).

Dodał, że zostaną one zniesione po otwarciu banku, co ma nastąpić we wtorek, lub po otrzymaniu zapewnienia od Europejskiego Banku Centralnego o utrzymaniu finansowania dla banku centralnego Cypru.

Cytowany przez agencję Reutera anonimowy przedstawiciel rządu powiedział, że ograniczenia dotyczą również Bank of Cyprus. Inne banki nie wprowadziły limitów.

Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus to najbardziej zagrożeni upadkiem pożyczkodawcy na wyspie.

CZYTAJ: Bank of Cyprus wzywa polityków do ratowania gospodarki

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ministrowie finansów | Laiki | Cypr | euro | programy | program
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »