Waluty - kiedy atak na euro?

Amerykański dolar jest najbardziej fałszowaną walutą na całym świecie. Jednak analitycy walutowi zapowiadają zmianę na korzyść euro, które zaczyna wypierać dolara jako środka gromadzenia rezerw.

Dotychczas to dolar był niekwestionowanym liderem wymiany międzynarodowej. Obecnie jednak Chiny czy kraje arabskie coraz częściej patrzą w kierunku wspólnej waluty. Przestępczość zorganizowana stale bazuje na "fałszywkach", jednak na skalę hurtową robią to nieliczni.

Kim straszy Amerykę

Specjalnością eksportową Korei Północnej obok podróbek papierosów, narkotyków czy viagry są doskonałe kopie banknotów dolarowych tzw. superbanknoty. Początkowo reżim masowo ściągał banknoty jednodolarowe, i przerabiał je na studolarówki. Obecnie fałszywki drukowane są na papierze składającym się z bawełny i lnu - tak jak w przypadku prawdziwych dolarów. Podróbki są wykonywane techniką intaglio (druk wklęsły) - obecnie jest to najnowocześniejsza technika drukowania pieniędzy.

Reklama

ABC podróbki

Do stosowania tej metody nie używa się zwykłych pras typograficznych czy litograficznych, bowiem na nich można drukować tylko niskiej jakości fałszywki. W technologii intaglio stosowane są dużo droższe maszyny; płyty z drukiem są zanurzane w farbie, następnie wycierane w taki sposób, aby farba pozostała jedynie w wyżłobieniach grawerunku. Kolejnym etapem jest mocne przyciskanie płyty do papieru przez co, farba wydostająca się z wyżłobień naniesiona jest na papier.

Hitler też używał fałszywek

W czasie II wojny światowej do walki z Wielką Brytanią Hitler używał masowo podrobionych funtów (w ramach operacji Bernard), które miały osłabić brytyjską gospodarkę. Niemcy masowo odkupywali (cena nie grała roli) od kapitanów statków handlowych towary, sprzęty, surowce potrzebne do prowadzenia wojny.

Iran w latach 80

W latach 80-tych Iran był podejrzewany, że za czasów rewolucji Chomeiniego drukował na maszynach sprowadzanych przez Szacha ze Szwajcarii dolary. Były one potrzebne do sfinansowania wiernej Iranowi organizacji fundamentalistów islamskich Hezbollah.

Enerdowska - Stasi również ochoczo produkowała fałszywe dolary i marki. Przed upadkiem muru berlińskiego maszyny jednak wywieziono do byłego ZSRR.

Kiedy euro?

Euro jako stosunkowo "młoda" waluta nie jest jeszcze podrabiana w takim stopniu, jak dolar. W dalszym ciągu fałszerze są bardziej zainteresowani dolarami amerykańskimi niż walutą euro. Tylko jak długo? W roku 2002 liczba sfałszowanych banknotów euro wyniosła ok 175 tys., rok później liczba ta wzrosła do ok 535 tys., a w 2004 roku było już około 600 tys. podróbek. Poszerzająca się strefa euro z pewnością zmusi fałszerzy do zwrócenia się ku euro. Pytanie tylko kiedy?

źródło: Forum nr 48

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: waluty | atak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »