Skażone rodzynki - nie kupuj pod żadnym pozorem!
Czeski magazyn konsumencki "dTest" wykrył, że w sklepach w tym kraju są w sprzedaży rodzynki zawierające bardzo groźną truciznę. To przed świętami niezwykle istotna informacja dla polskich kupujących (bardzo często w Czechach).
Trucizna to ochratoksyna A, którą skażone są rodzynki pochodzące z Turcji i Argentyny. Produkty te są nadal na czeskim rynku, chociaż tamtejsza prasa szeroko o problemie informuje. Opakowania nazywają się "Sultaninen Suntree" (200 g - tam trzykrotnie przekroczono normy toksyny, w opakowaniu 250-gramowym toksynę także wykryto, lecz w dopuszczalnej normą wysokości), pochodzą z Turcji do Czech sprowadziła je niemiecka firma Heinrich Brüning. W zbadanym kilogramie produktu było 28,49 mikrogramów ochratoksyny A (norma = 10 mikrogramów/kg).
O trujących rodzynkach dyskutuj na FORUM INTERIA.PL
Drugi zakwestionowany produkt to "Rozinky obří Nature park" z Argentyny od dystrybutora K-SERVIS PRAHA a.s. (Rudná koło Pragi). Ochratoksyny A było w nim 23,59 mikrogramów toksyny na kilogram.
Jako że toksyna ta jest odporna na temperaturę, nie pomoże pieczenie lub gotowanie rodzynek. Są całkowicie beżuzytecznie i wysoce niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Sprawą zajmuje się Zemědělské a potravinářské inspekci (SZPI - nadzór nad rynkiem spożywczym). Mimo to klienci z Czech piszą, iż wraże produkty nadal są dostępne w tamtejszym handlu, m.in. w sieci Kaufland. W krakowskim sklepie Lidla (ul. Kocmyrzowska) znaleźliśmy opakowanie "Sultaninen Suntree" o wadze 250 g - tam poziom ochratoksyny A był w Czechach zgodny z normą.
Krzysztof Mrówka, INTERIA.PL
- - - - -
Ochratoksyna A jest mykotoksyną, produkowaną w warunkach naturalnych przez grzyby. Najważniejszym producentem ochratoksyny A jest Aspergillus ochraceus, toksyna ta jest poza tym produkowana przez grzyby z gatunku Peniccilium verrucosum.
Jest najczęściej występująca mykotoksyną w pokarmach na świecie. Człowiek najczęściej naraża się na kontakt z tą toksyną zjadając pokarm, wyprodukowany z niewłaściwie magazynowanych produktów, takich jak: zboża, wieprzowina, kawa i winogrona. Toksyczność ochratoksyny A zależy od gatunku i płci zainfekowanych ofiar.
Ochratoksyna A jest potencjalnie rakotwórcza dla ludzi. Prawdopodobnie ma słabe działanie mutagenne, spowodowane przez wywoływanie uszkodzeń oksydatywnych w strukturze DNA. W przypadku zwierząt, badania laboratoryjne potwierdziły kancerogenności ochratoksyny A wobec myszy i szczurów. Podawanie doustne roztworu toksyny, powodowało wzrost zachorowań na nowotwory wątroby u myszy obu płci, a także na produkcje nerkowych komórek gruczolakowych i rakowych u samców myszy i szczurów obydwu płci. (wiki)
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze