Reklama

5, 10, 15 czy 20. Ile lat trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę?

Przejście na emeryturę daje nam możliwość, aby zakończyć swoją pracę zawodową i rozpocząć pobieranie comiesięcznego świadczenia. Wysokość emerytury zależy od przepracowanych lat, przez które odprowadzamy składki i w efekcie zgromadzonego kapitału emerytalnego. Ile lat stażu pracy trzeba mieć, aby móc ubiegać się o emeryturę.

Ile lat trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę?

Wiele osób zastanawia się, ile lat trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę. Według prawa jest to regulowane przez minimalny okres odprowadzania składek, czyli inaczej mówiąc poprzez staż pracy, a także przez wiek danej osoby.

Obecnie to, ile potrzebnych jest lat przepracowanych do emerytury, przedstawia się następująco:

W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku emerytura przyznawana jest:

Reklama

  • kobiecie, która udowodniła okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 15 lat i osiągnęła wiek co najmniej 60 lat
  • mężczyźnie, który udowodnił okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 20 lat i osiągnął wiek co najmniej 65 lat.

W przypadku osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku emerytura przysługuje osobie, która:

  • ukończyła powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn),
  • podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przynajmniej 1 dzień, np. jako pracownik, osoba prowadząca działalność pozarolniczą, a także osoby, która przed wejściem w życie ustawy podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu (warunek ten nie jest spełniony przez osoby, które podlegały wyłącznie ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS)

Czy opłaca się przechodzić na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Podany staż pracy jest tym minimalnym i często wiele osób decyduje się na wydłużenie go, ponieważ świadczenia, które otrzymywaliby po przepracowaniu najniższego okresu pracy, są według dużej ilości osób niewystarczające, aby żyć na godnym poziomie.

Wobec tego przejście w stan spoczynku zawodowego jest często odkładane w czasie. Wiele osób decyduje się odczekać np. 5 lat, ponieważ wtedy emerytura będzie wyższa (dłuższy okres składkowy, a więc i więcej zgromadzonego kapitału emerytalnego).

Osiągnięcie wieku emerytalnego a brak stażu pracy

Zdarzają się przypadki, gdy dana osoba osiągnie wiek emerytalny, ale nie ma jeszcze wypracowanego minimalnego stażu pracy. Może to wynikać z wielu powodów.

Często młodzi ludzie są zatrudniani na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, podczas których nie są odprowadzane składki emerytalne. Co za tym idzie, nie są one liczone podczas sumowania stażu pracy.

Zdarzają się również sytuacje, gdy ktoś traci pracę i rejestruje się w urzędzie jako bezrobotny. W tym przypadku taka osoba także ma krótszy staż pracy, który ma bezpośredni wpływ na wysokość miesięcznego świadczenia emerytalnego wypłacanego danej osobie.

Oznacza to, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie mają wystarczającego stażu pracy, mogą liczyć na świadczenie emerytalne. Jednak muszą pamiętać o tym, że wysokość takiego świadczenia będzie odpowiadała temu, ile zgromadziło się kapitału poprzez odprowadzanie składek. Gdy robimy to krócej, to automatycznie świadczenie będzie niższe.

W praktyce działa to tak, że osoba, która np. przez 10 lat odprowadzała składki ZUS, może otrzymać emeryturę około 600 zł brutto. Wobec tego nie jest to pełne świadczenie emerytalne. Tak samo będzie na przykład podczas 15-letniego stażu pracy, gdy kwota ta nie będzie wzrastała, ponieważ nadal nie zostanie osiągnięty próg minimalnego przepracowanego czasu.

Emerytura minimalna - ile wynosi i kto ją otrzyma?

Najniższą, czyli emeryturę minimalną mogą otrzymać osoby, które spełnią dwa podstawowe warunki: osiągnęły wiek emerytalny i wykażą odpowiednią liczbę przepracowanych lat.

Kwota minimalnej emerytury podlega co roku waloryzacji. Aktualnie od marca 2022 roku najniższa emerytura w Polsce wynosi 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł netto.

Kwoty minimalne pozostałych świadczeń, przedstawiają się następująco:

  • emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna - 1338,44 zł
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 1003,83 zł
  • renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa - 1606,13 zł
  • renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową - 1204,60 zł.

Czytaj również:

Emeryci dostaną więcej pieniędzy. Oto orientacyjne kwoty podwyżek

Podwójna emerytura dla seniorów tylko w 3 przypadkach. Kto może się ubiegać o podwójne świadczenie?

Zobacz także:

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »