Jak oszczędzać w najbliższym czasie?

Tylko do końca marca Polacy będą mogli oszczędzać bez podatku od zysków kapitałowych. Analitycy porównywarki finansowej Comperia.pl szukają lokat, na których będzie można najwięcej zarobić w najbliższym czasie.

Dotąd sprawa była jasna - najlepsze lokaty to te z dzienną kapitalizacją, zwane nie bez przyczyny "antypodatkowymi". Wszystko dlatego, że wskutek niedopatrzenia w konstrukcji ustawy, od niewielkiego codziennego zysku państwo nie pobiera podatku od zysków kapitałowych, ale już od większego (przy np. miesięcznej czy rocznej kapitalizacji odsetek) - owszem.

Niestety dla deponentów, rząd w końcu zajął się sprawą, uszczelnił przepisy, i od 31 marca od wszystkich lokat, niezależnie od częstotliwości kapitalizacji, będzie pobierany 19-procentowy podatek. Co więcej, zacznie być on pobierany także od trwających lokat, co spowoduje, iż także od odsetek z depozytu z założenia "antypodatkowego" podatek będzie pobierany. Pierwsza rada dla deponentów brzmi zatem - jeśli decydujesz się na lokatę z dzienną kapitalizacją, pamiętaj, że od 31 marca od zysków będzie pobierany podatek Belki.

Na szczęście (a może właśnie nieszczęście dla lepiej zorientowanych deponentów) banki wycofują z ofert swoje produkty z dzienną kapitalizacją, polepszając raczej ofertę standardowych depozytów.

Warto natomiast zwrócić uwagę na oferty produktów, które chcą po raz ostatni "obejść" podatek od zysków kapitałowych. Przez banki stosowane są dwa warianty - Meritum Bank na swoich Lokatach z Gwarancją, ze względu zmianę przepisów podatkowych, na 2 miesiące obliguje się, że w momencie wejścia w życie nowych zasad obliczania podatku Belki podniesie oprocentowanie depozytu do takiego poziomu, ażeby zyski deponenta "na rękę" pozostały na niezmienionych poziomie, pomimo pobierania podatku Belki.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Bank zatem niejako sam będzie opłacał podatek za klienta. Oprocentowanie depozytu wynosi 6,05 proc. netto, czyli 7,51 proc. na standardowej lokacie (tyle też wyniesie oprocentowanie od 31 marca).

Drugim sposobem na podatek jakie znalazły banki jest naliczenie wszystkich odsetek w pierwszych tygodniach trwania depozytu, pomimo że ten trwa kilka miesięcy (od 5 do 15). Ten pomysł stosują Idea Bank, FM Bank oraz GetinOnline (według zapowiedzi bank ten już niebawem wycofa jednak ze swojej oferty wszystkie depozyty z codzienną kapitalizacją).

Formuła takiej lokaty jest dość prosta - bank do 27 marca (Idea Bank i GetinOnline) lub do 30 marca (FM Bank) będzie naliczał bardzo wysokie oprocentowanie, które może sięgać niemal 80 proc. w skali roku. Potem spada jednak do bardzo niskiego poziomu - 0,1 proc.

W ten sposób właściwie wszystkie odsetki zostaną naliczone jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów podatkowych. Pamiętać należy jednak, że środki należy utrzymać na depozycie do końca okresu lokaty, aby odsetki nie przepadły.

Pewną niedogodnością może być fakt, że na jednej lokacie można ulokować stosunkowo niewielkie kwoty, ale za to większe kwoty bez problemu rozbić można na kilka depozytów.

Oczywiście warto także śledzić na bieżąco najlepsze lokaty. Całkiem niezłe oprocentowania oferują także m.in. najlepsze lokaty standardowe.

Mikołaj Fidziński

Comperia.pl

Dowiedz się więcej na temat: bank | jak oszczędzać | podatek Belki | lokaty | oszczędzanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »