Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to bezsprzecznie najpopularniejsza forma pożyczki. Szybka, nie wymagająca zabezpieczeń w postaci hipoteki, ma niedługi okres spłaty i nie generuje zbędnych formalności. Jednak wybór tej, z pozoru idealnej, formy pożyczki nie zawsze przychodzi tak łatwo. Decydując się na nią warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą w wyborze korzystnej oferty i uchronią przed nadmiernym zadłużeniem.

Dla statystycznego Kowalskiego kredyt gotówkowy to często jedyna droga do uzyskania dodatkowych środków na remont domu, świąteczne prezenty czy wakacyjny wyjazd. Dlatego z pewnością wielu Polaków z ulgą przyjęło informację o złagodzeniu warunków otrzymania kredytu gotówkowego przez KNF.

Dzięki temu banki będą mogły bardziej liberalnie podejść do badania naszej zdolności kredytowej i częściej udzielać nam pożyczek. Choć nowe założenia mają być wprowadzone do 31 lipca, wiele banków już teraz dostosowuje swoje polityki ryzyka do nowych norm.

Kto może uzyskać kredyt?

Ubiegając się o kredyt gotówkowy przede wszystkim należy mieć pozytywną historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) i posiadać stały dochód z akceptowanego przez bank źródła. Najbardziej preferowane są umowy o pracę, działalność gospodarcza w formie pełnej księgowości z książką przychodów i rozchodów, umowa o dzieło lub zlecenie, działalność rolnicza, renta i emerytura. Do kredytu mogą także przystąpić osoby pracujące za granicą, ale tylko wówczas jeśli ich firma ma przedstawicielstwo w Polsce lub klient rozlicza się z podatku dochodowego w kraju.

Reklama

Na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kredyt warto zwrócić uwagę na wysokość raty, która powinna pozwalać na swobodną spłatę i nie obciążać zanadto domowego budżetu. Czasem samo porównanie rat może jednak nie wystarczać, ponieważ często nie uwzględniają one prowizji czy składki ubezpieczeniowej. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest porównywanie ofert po koszcie całkowitym bądź RRSO. Należy także mieć świadomość, że banki posiadają bardzo urozmaiconą ofertę dotyczącą kredytów gotówkowych, między którymi różnice mogą leżeć w kwestii wysokości kredytu, kosztów uzyskania, czasu otrzymania oraz okresu spłaty. Warto więc dokładnie zastanowić się, co przy wzięciu kredytu jest dla nas najważniejsze.

Czas otrzymania, okres spłaty i maksymalna kwota kredytu

Jeśli zależy nam na szybkim otrzymaniu pożyczki, warto wybrać bank, w którym procedura ta trwa najkrócej, na ogół trwa to jednak od jednego do kilku dni. Jeśli priorytetowe znaczenie ma dla nas okres spłaty, najlepszym wyborem będzie bank, który oferuje możliwie najdłuższy okres kredytowania. Zazwyczaj banki udzielają pożyczek maksymalnie do 10 lat. Również kwota jaką można uzyskać uzależniona jest od parametrów kredytowych w danym banku i od zdolności kredytowej osoby ubiegającej się o pożyczkę. Obecnie minimalna kwota kredytu to 500 zł, podczas gdy maksymalna sięga nawet 250 tys. zł.

Warunki cenowe

Bardzo ważnym czynnikiem są także koszty otrzymania kredytu czyli: prowizja, oprocentowanie oraz koszt ubezpieczenia.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Koszty otrzymania kredytu:

Prowizja to jednorazowa opłata jaką bank pobiera za pożyczenie klientowi pieniędzy i którą zwyczajowo wlicza do pożyczonej sumy. Wnioskując o pożyczkę w wysokości 10 tys. zł, gdzie prowizja za udzielenie kredytu wynosi 5%, bank dodaje tą prowizję do sumy zadłużenia. Kapitał, który pożyczyliśmy wynosi tym samym w rzeczywistości 10,5 tys. zł. W zależności od banku, wysokość prowizji może wahać się od 0 do 5%, lecz często to 0 okupione jest naszym przyrzeczeniem zakupu dodatkowego produktu, np. ubezpieczenia od utraty pracy, ubezpieczenia na życie, czy też po prostu założeniem konta rozliczeniowego lub karty kredytowej. Oprocentowanie to z kolei comiesięczne odsetki jakie bank pobiera za udzielenie kredytu. Oprocentowanie nominalne waha się od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Jego maksymalna wartość wynosi obecnie 19%. Ubezpieczenie często nie jest wymagane, występuje zazwyczaj po przekroczeniu określonej kwoty kredytu lub przy podwyższonym ryzyku finansowym danego kredytobiorcy. W takim wypadku, oferując kredyt, bank oczekuje dodatkowego zabezpieczenia na wypadek, gdyby kredytobiorca okazał się niezdolny do spłaty zadłużenia. Opracowanie własne Expandera

Promocyjne warunki

Banki oferują także często kredyty gotówkowe na promocyjnych warunkach. Wiąże się to zazwyczaj ze skorzystaniem z dodatkowych usług: konta bankowego, karty kredytowej czy ubezpieczenia. Przed podpisaniem takiej umowy należy sprawdzić czy koszty związane z dodatkowymi usługami nie przekraczają wartości promocyjnej oferty. Może się bowiem okazać, iż tańszym rozwiązaniem będzie nieskorzystanie z takiej "promocji".

Wybierając najbardziej korzystny kredyt gotówkowy należy wziąć pod uwagę wiele czynników i porównać oferty różnych banków. Jeśli zależy nam na zaoszczędzeniu czasu potrzebnego na taką weryfikację i wykupieniu najbardziej korzystnego produktu finansowego warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który pomoże przedrzeć się przez gąszcz informacji.

Kredyt gotówkowy to bezsprzecznie najpopularniejsza forma pożyczki. Szybka, nie wymagająca zabezpieczeń w postaci hipoteki, ma niedługi okres spłaty i nie generuje zbędnych formalności. Jednak wybór tej, z pozoru idealnej, formy pożyczki nie zawsze przychodzi tak łatwo. Decydując się na nią warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą w wyborze korzystnej oferty.

i uchronią przed nadmiernym zadłużeniem.

Joanna Chochowska Expander

Expander.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »