Reklama

Odbicie na rynku kredytów samochodowych

19,6 tys. kredytów na auta o łącznej wartości 802,9 mln zł udzielono w I kw. 2012 roku. Rok do roku oznacza to wzrost o 4,8 proc. liczbowo i o 10,4 proc. wartościowo.

Pozytywne wyniki obserwujemy po raz pierwszy od IV kw. 2010 r. Cały rok 2011 notowaliśmy spadki, w drugim półroczu były one bardzo wyraźne i wynosiły 15-25 proc. W końcu na rynku nastąpiło odbicie, które pokrywa się z ogólną sytuacją na rynku motoryzacyjnym.

Źródło: Open Finance na podst. danych z: Alior Bank, Bank Pocztowy, BNP Paribas Bank, Credit Agricole, Getin Noble Bank, mBank, Mercedes-Benz Bank Polska, MultiBank, Toyota Bank, Volkswagen Bank Polska

Dynamiczny wzrost rynek zawdzięcza bardzo dobrym wynikom sprzedaży kredytów na nowe samochody. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku sprzedaż takich pożyczek wzrosła o 28,6 proc. liczbowo i o 25,5 proc. wartościowo. Potwierdzają to dane Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Według danych Samaru, w pierwszym kwartale zarejestrowano o 12,7 proc. więcej nowych aut niż rok wcześniej. Sam Volkswagen poinformował o zwiększeniu sprzedaży osobówek rok do roku o 38,9 proc.

Źródło: Open Finance na podst. danych z: Alior Bank, Bank Pocztowy, BNP Paribas Bank, Credit Agricole, Getin Noble Bank, mBank, Mercedes-Benz Bank Polska, MultiBank, Toyota Bank, Volkswagen Bank Polska

W segmencie samochodów używanych wyniki są dużo słabsze. W I kw. 2012 r. udzielono 8,9 tys. takich kredytów, na łączną kwotę 333,7 mln zł. W analogicznym okresie rok wcześniej było to 10,4 tys. kredytów na kwotę 353,3 mln zł. Oznacza to, że rok do roku sprzedaż spadła o 14,2 proc. liczbowo i o 5,5 proc. wartościowo.

Źródło: Open Finance na podst. danych z: Alior Bank, Bank Pocztowy, BNP Paribas Bank, Credit Agricole, Getin Noble Bank, mBank, Mercedes-Benz Bank Polska, MultiBank, Toyota Bank, Volkswagen Bank Polska

Mniejszy spadek sprzedaży kredytów na auta używane w ujęciu wartościowym wiąże się ze wzrostem średniej kwoty takiej pożyczki. Rok temu wynosiła ona 33,9 tys. zł, teraz jest to 38,7 tys. zł. W autach nowych średnia kwota kredytu spadła z 45,2 tys. zł do 44,1 tys. zł. Na całym rynku zanotowaliśmy wzrost z 38,9 tys. zł na 41 tys. zł.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Odwrócenie trendu spadkowego na rynku kredytów samochodowych wynika z kilku czynników. Niektóre banki wprowadziły nowe procesy sprzedażowe (kredyt online) lub rozszerzyły sieć dystrybucyjną, co pomogło osiągnąć lepsze wyniki. Dodatkowo zaś pierwszy kwartał był wyjątkowo dobry dla polskiego rynku motoryzacyjnego. Tegoroczne wyprzedaże znalazły wielu amatorów i efekt widzimy także na rynku kredytowym. Warto też przypomnieć, że dane za ostatni kwartał porównujemy do I kw. 2011 r., który był słaby m.in. ze względu na zmianę przepisów o odpisach podatku VAT - zlikwidowano wtedy możliwość dokonania pełnego odpisu podatku od aut osobowych z homologacją ciężarową.

Raport o rynku kredytów samochodowych w I kw. 2012 r. powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych przez Open Finance i IBRM Samar w bankach udzielających takich pożyczek. Na udzielenie odpowiedzi zdecydowało się dziesięć instytucji.

Marcin Krasoń

Komentarz Wojciecha Drzewieckiego, Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar

Sytuacja na rynku kredytów odzwierciedla sytuację na rynku motoryzacyjnym. Pierwszy kwartał to okres wyprzedaży, wielu klientów odwiedza salony chcąc skorzystać z okazji. Wielu z nich wspomaga się kredytem. Dodatkowo bieżące wyniki porównywane są z niską bazą z roku ubiegłego, dzięki czemu poziom wzrostu jest wysoki. Kolejne miesiące nie będą już tak dobre i można spodziewać się osłabienia dynamiki.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »