Przedsiębiorcy dostaną wakacje od ZUS jeszcze w tym roku? K. Hetman: Jest to niewykluczone

Wakacje od ZUS będą działać w 2025 roku, ale niewykluczone jest wprowadzenie ich jeszcze w tym roku - zapowiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman. Obecnie rząd pracuje nad projektem ustawy.

Wakacje od ZUS to zapowiadany przez koalicję rządzącą postulat, o którym wspominał także premier Donald Tusk podczas swojego exposé.

- (To - red.) odstąpienie od płacenia składki wtedy, kiedy po prostu ich mała firma, ich działalność gospodarcza akurat nie jest aktywna, bo mają też prawo do wypoczynku - tłumaczył premier.

Wakacje od ZUS możliwe w 2024 roku

Zapowiedzi szefa rządu znajdują już odzwierciedlenie w pracach Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

- Bardzo mocno pracujemy nad projektem wakacji od ZUS-u, dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, jednoosobową działalność gospodarczą. Mam nadzieję, że w niedługim czasie będę miał przyjemność przedstawić założenia tego projektu i zaprosić na kolejne spotkanie, na którym przedstawimy założenia tego projektu, W tej chwili konsultujemy. Przede wszystkim chcemy to bardzo dobrze policzyć, musimy to zrobić we współpracy z MF i ZUS - powiedział minister Krzysztof Hetman.

Reklama

- Jeśli chodzi o zabezpieczanie finansowania, to na rok 2024 takiego zabezpieczania w budżecie nie mamy, jeśli chodzi o wakacje od ZUS-u. Mieliśmy niewiele czasu na przygotowanie projektu budżetu na 2024 r. - dodał.

Minister wskazał, że program będzie obowiązywał w 2025 r., ale nie można wykluczyć, że ruszy jeszcze w 2024 r.

- Z pewnością będzie działał w 2025 r., ale nie mogę wykluczyć, że po tym, jak założenia programu będą stworzone, może się okazać, że przy nowelizacji tegorocznego budżetu, te środki się znajdą, aby od drugiej połowy roku program wprowadzić. Ale obiecać tego nie mogę. Chcemy to dokładnie policzyć - powiedział Hetman.

Zwolnienie ze składek, ale nie ze zdrowotnej?

Wakacje od ZUS mają prawdopodobnie dotyczyć tylko składek społecznych, ale bez uwzględnienia składki zdrowotnej

Zapis o wakacjach od ZUS znalazł się w tekście umowy koalicyjnej.

"Dla przedsiębiorców, odprowadzających składki za siebie, wprowadzimy możliwość czasowego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne" - czytamy.

Trzymiesięczny okres wakacji od ZUS

W czwartek po południu w wykazie prac legislacynych rządu opublikowano założenia do projektu ustawy. Mówią one o okresie wakacji od ZUS - do trzech miesięcy.

"Odpowiedzią na rosnące obciążenia publicznoprawne przedsiębiorców będzie instytucja wakacji składkowych. Przewiduje ona, że każdy przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zamiarze niepodlegania pod obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także o nieopłacaniu składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w wymiarze do 3 miesięcy kalendarzowych w ciągu roku kalendarzowego. Po upływie okresu (lub okresów) niepodlegania ponowne objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi następować będzie automatycznie i nie będzie wymagało osobnego zgłoszenia" - napisano.

Korzystanie z rozwiązania nie będzie miało wpływu na uprawnienie do zasiłku chorobowego - o ile składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe były opłacane przez minimalny, wskazany w przepisach okres 90 dni.

Przewidziane w projekcie rozwiązanie będzie dobrowolne i skierowane do wszystkich przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego.

Projekt ma zostać przyjęty w I kwartale br.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wakacje od ZUS | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »