Hydrobudowa: wniosek o zmianę trybu postępowania upadłościowego
- Zarząd Hydrobudowy Polska podjął w poniedziałek uchwałę w sprawie złożenia wniosku do sądu o zmianę trybu postępowania upadłościowego - z układowego na obejmujący likwidację majątku - podała spółka w komunikacie.
Jak poinformowała Hydrobudowa w poniedziałkowym komunikacie, decyzja zarządu jest spowodowana m.in.: sytuacją finansową spółki, brakiem wpływów z realizacji kontraktów zawartych przez spółkę, stanem i wartością wolnego od obciążeń majątku spółki oraz brakiem możliwości kontynuowania działalności produkcyjnej.
Hydrobudowa należy do grupy PBG. Na początku czerwca trzy spółki z grupy PBG: PBG, Hydrobudowa i Aprivia podjęły uchwały o złożeniu wniosków o ogłoszenie upadłości układowej. 11 czerwca Sąd Rejonowy w Poznaniu ogłosił upadłość Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. Hydrobudowa Polska we wniosku o upadłość zgłosiła wówczas 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld zł.
Na początku sierpnia rzecznik prasowy Hydrobudowy, Jakub Miler poinformował PAP, że spółka prowadzi z bankami będącymi głównymi wierzycielami rozmowy na temat finansowania bieżącej działalności, ale widzi rosnące ryzyko upadłości likwidacyjnej.
Pod koniec sierpnia Zarządu Hydrobudowy ocenił w raporcie półrocznym, że nadal istnieje szansa na zawarcie układu, który umożliwiłby kontynuowanie bieżącej działalności, tym niemniej w świetle zdarzeń, które miały miejsce od momentu ogłoszenia upadłości, sytuacja spółki uległa znacznemu pogorszeniu i zarząd bierze pod uwagę zmianę kwalifikacji upadłości z układowej na likwidacyjną.
Hydrobudowa zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budownictwa technologicznego, hydrotechnicznego, obiektów ochrony środowiska i wodno-kanalizacyjnych. Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine było głównym wykonawcą Stadionu Narodowego.