Kurs Action ostro w dół po informacji o wniosku o postępowanie sanacyjne

Kurs akcji Action zareagował w poniedziałek silnym spadkiem na informację o złożeniu przez zarząd wniosku o postępowanie sanacyjne. O godz. 15:22 kurs zniżkował o 30,6 procent. Na końcu sesji stracił 43 proc. (duży wolumen, duża wartośc obrotu).

O godz. 14.08 notowania dystrybutora IT są równoważone. Przed rozpoczęciem procesu równoważenia kurs zanurkował do poziomu 6 zł, czyli 14,53 proc. poniżej piątkowego zamknięcia.

Action poinformował w poniedziałek o złożeniu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego w ramach procesu wszczęcia restrukturyzacji.

- - - - -

Głównym celem Action uniknięcie niewypłacalności w wyniku decyzji urzędu skarbowego - prezes

- Głównym celem Action, który był powodem złożenia przez spółkę wniosku o postępowanie sanacyjne, było uniknięcie niewypłacalności w wyniku realizacji decyzji urzędu skarbowego, z którymi spółka się nie zgadza - poinformował w komunikacie prezes spółki Piotr Bieliński.

Reklama

- Naszym głównym celem jest uniknięcie niewypłacalności spółki w wyniku realizacji decyzji urzędu skarbowego, z którymi się nie zgadzamy, a co za tym idzie zabezpieczenie interesów spółki i jej akcjonariuszy, kontrahentów i pracowników - powiedział, cytowany w komunikacie, Bieliński.

- Jesteśmy otwarci na wypracowanie rozwiązań optymalnych dla wszystkich zainteresowanych stron - dodał.

Sąd 1 sierpnia zdecydował na wniosek Action o otwarciu postępowania sanacyjnego wobec spółki.

- Otwarcie postępowania sanacyjnego tworzy parasol ochronny, który pozwala na niezakłócone funkcjonowanie spółki w trakcie restrukturyzacji. Decyzja o złożenie wniosku do sądu o otwarcie postepowania sanacyjnego została podyktowana potrzebą ochrony praw i interesów spółki, jej kontrahentów i akcjonariuszy w obliczu kumulacji niekorzystnych zdarzeń zaistniałych w ostatnim czasie - poinformował Action w komunikacie.

Dystrybutor podał w komunikacie prasowym, że ostatnie decyzje Urzędu Skarbowego, w których obciąża się spółkę odpowiedzialnością za "błędy, zaniechania i niedociągnięcia urzędników i podmiotów trzecich", są dla niej nieakceptowalne.

- Chcę z całą stanowczością podkreślić, że Action zawsze z najwyższą starannością podchodziło do kwestii regulowania swoich zobowiązań podatkowych, co potwierdzały liczne kontrole organów podatkowych. Ostatnie decyzje Urzędów Skarbowych są de facto karą za działalność podmiotów niepowiązanych z Action. Te decyzje spowodowały spadek wiarygodności w oczach banków, ubezpieczycieli i dostawców. Co za tym idzie, zaczęło to zagrażać interesom spółki i jej akcjonariuszy, a także jej kontrahentom i pracownikom. Nie mogliśmy na to pozwolić, dlatego zdecydowaliśmy się na złożenie do sądu wniosku o otwarcie postępowania sanacyjnego - powiedział Bieliński.

- Tego typu procedura ochrony jest znana i często stosowana na całym świecie. W ostatnim czasie stosowana przez takie światowe koncerny jak General Motors czy Chrysler. W Polsce Prawo Restrukturyzacyjne działa od początku 2016 roku. Jest stosunkowo mało znanym narzędziem, które pozwala zabezpieczyć spółkę przed utratą płynności w sytuacji nagromadzenia niekorzystnych czynników zewnętrznych - dodał.

- - - - -

Action jest w stanie prowadzić działalność operacyjną, pozycja gotówkowa stabilna - prezes

W ocenie prezesa Piotra Bielińskiego, po otwarciu postępowania sanacyjnego, Action jest w stanie prowadzić działalność operacyjną, a w razie konieczności płacić dostawcom gotówką. Pozycja gotówkowa spółki jest obecnie stabilna. W zaistniałej sytuacji wypłata uchwalonej dywidendy za 2015 r. jest na razie niewiadomą.

- Zgodnie z propozycjami złożonymi w sądzie chcemy zapłacić wszystkim wierzycielom 100 proc. Jesteśmy w stanie prowadzić działalność operacyjną i w razie konieczności płacić dostawcom gotówką - powiedział Bieliński.

- Po ostatnim obniżeniu magazynu nasza pozycja gotówkowa jest stabilna - dodał.

W jego ocenie ogłoszone w poniedziałek otwarcie postępowania sanacyjnego jest szansą na uniknięcie utraty finansowania.

- Uważam, że obecny spadek kursu to panika. Sanacja jest szansą na powrót do zysków i uniknięcia utraty finansowania - powiedział.

W poniedziałek w reakcji na informację o postępowaniu sanacyjnym kurs Action spadł o 43,02 proc. do 4 zł.

Jak poinformował radca prawny Action Krzysztof Biały obecnie spółka ma 30 dni na sporządzenie planu restrukturyzacji w zakresie określonym w art. 10 prawa restrukturyzacyjnego.

- Zgodne z prawem od dziś uzyskujemy ochronę przed wierzycielami, możemy jednak prowadzić normalną działalność operacyjną, gdyż zawieszeniu ulegają zobowiązania przed dniem dzisiejszym, a od dzisiaj wszystkie zobowiązania jesteśmy zobowiązani regulować normalnie - powiedział.

- Dzięki decyzji sądu o postępowaniu sanacyjnym spółka zyskuje oddech. Po wcześniejszych decyzjach podatkowych kolejne banki mogłyby decydować o wstrzymaniu finansowania, a teraz w naszej ocenie korzystamy w tym zakresie z ochrony prawnej - dodał.

Czerwcowe walne Action uchwaliło wypłatę dywidendy za 2015 r. w wysokości 1 zł na akcję. Zgodnie z uchwałą walnego dniem dywidendy jest 20 września, a jej wypłata miałaby nastąpić 5 października.

Przedstawiciele Action jeszcze nie wiedzą, czy w takiej sytuacji spółka może dokonać wypłaty.

- Teraz nie wiemy jeszcze co będzie z wypłatą dywidendy, musimy skonsultować to z sędzią komisarzem - powiedział prezes.

Sąd 1 sierpnia zdecydował na wniosek Action o otwarciu postępowania sanacyjnego wobec spółki. Zarząd w przedstawionych wstępnych propozycjach układowych zaproponował m.in. objęcie wszystkich wierzycieli w jedną grupę, karencję w spłacie zobowiązań do końca 2017 r. i umorzenie odsetek w całości.

- - - - -

W piątek informowaliśmy: HSBC oczekuje wyjaśnień od Action, odmawia dalszego udostępniania kredytu

HSBC Bank Polska z uwagi na treść ostatnich raportów bieżących Action zwrócił się z prośbą do spółki o wyjaśnienie aktualnej sytuacji płynnościowej , oraz podjął decyzję o odmowie dalszego udostępniania kredytu udzielonego spółce. Action w 201 r. podpisał umowę sponsorską z piłkarską Legią (na koszulkach widniała marka ActiveJet).

"Zarząd Action informuje, że w dniu dzisiejszym 29 07 2016 r. otrzymał pismo HSBC Bank Polska z siedzibą w Warszawie, w którym bank powiadomił emitenta, iż z uwagi na treść raportów bieżących (...) zwraca się z prośbą o wyjaśnienie aktualnej sytuacji płynnościowej spółki, a także, iż bank podjął decyzję o odmowie dalszego udostępniania kredytu udzielonego emitentowi na podstawie umowy o kredyt w rachunku bieżącym, gwarancje i akredytywy nr 51/2009 z dnia 29 052009 r. z uwagi na uznanie przez bank, że zaistniałe zdarzenie może mieć tzw. Istotny Negatywny Skutek i stanowi tzw. Okoliczność Naruszenia, zgodnie z §18 ust. 1 pkt oraz Regulaminu świadczenia usług kredytowych przez HSBC Bank Polska" - napisano w komunikacie.

"Bank potwierdził w ww. piśmie, że powyższa decyzja nie oznacza wypowiedzenia umowy kredytowej" - dodano.

Action podał, że decyzja HSBC Bank Polska nie zawiera uzasadnienia powodów jej podjęcia w świetle obowiązującego art. 75 ust. 1 ustawy Prawo bankowe.

"Z pisma Banku nie wynika, czy podstawą podjętej decyzji było niedotrzymanie przez emitenta warunków umowy kredytowej, w szczególności na czym polega Istotny Negatywny Skutek, czy też utrata przez emitenta zdolności kredytowej. Decyzja banku nie wprowadza żadnego terminu jej wejścia w życie" - napisano.

Na koniec 2015 r. Action miał w HSBC linię kredytową w rachunku bieżącym z limitem 100 mln zł, z czego wykorzystane było blisko 37,6 mln zł. Zgodnie z aneksem z czerwca 2016 r. do września limit miał być zmniejszony do 60 mln zł.

Action 20 lipca informował, że może utworzyć rezerwę w wysokości 23,45 mln zł na płatność zaległego podatku VAT za styczeń i luty 2013 roku. Spółka otrzymała z Urzędu Skarbowego decyzję, w której nadwyżka podatku należnego za te miesiące nad podatkiem zapłaconym wynosi 35,96 mln zł. Wcześniej 18 lipca informował, że w drugim kwartale przychody wyniosły 750 mln zł, a także, iż możliwe jest utworzenie rezerwy w wysokości 16,5 mln zł związanej z płatnościami podatków w latach 2011-2012.

DM BOŚ obniża rekomendację Action do "sprzedaj"

Analitycy DM BOŚ, w raporcie z 24 lipca, obniżyli rekomendację dla Action do "sprzedaj" z "trzymaj", a cenę docelową jednej akcji spółki do 7,5 zł z 15,5 zł.

"(...) Ze względu na słabe wyniki za I kw. 2016 oraz ogłoszone słabe dane sprzedaży za II kwartał w połączeniu z oczekiwaną przez nas kontynuacją niekorzystnych trendów rynkowych w II połowie roku obniżyliśmy prognozę zysku dla spółki na 2016 r. i lata następne" - napisali analitycy w raporcie.

"Dodatkowo nasze prognozy zmalały po uwzględnieniu oczekiwań odnośnie utworzenia rezerwy (39,7 mln zł) na zaległości podatkowe VAT, prawdopodobnie w II i IV kwartale bieżącego roku" - poinformowali.

DM BOŚ zakłada, że w tym roku Action zanotuje 28,9 mln zł straty netto i 22,2 mln zł straty EBIT przy przychodach na poziomie 4,16 mld zł. Rok później spółka zaraportuje 19,3 mln zł zysku netto i 30,9 mln zł zysku operacyjnego, przy obrotach sięgających 4,49 mld zł.

Sprawdź bieżące notowania Action na stronach BIZNES INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kurs | Action SA | postępowanie | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »