Negatywna perspektywa ratingu chińskich deweloperów

Kolejnym potwierdzeniem bardziej defensywnego nastawienia globalnych inwestorów jest rosnąca grupa instytucji, która deklaruje przeważenie gotówki w portfelach.

Kolejnym potwierdzeniem bardziej defensywnego nastawienia globalnych inwestorów jest rosnąca grupa instytucji, która deklaruje przeważenie gotówki w portfelach.

Z najnowszego badania Boa Merrill Lynch wynika, że przewaga tych, którzy mają gotówki w portfelu więcej niż wynikałoby to z neutralnego nastawienia, nad tymi, którzy deklarują przeciwną postawę, sięga 18 pkt proc. To najwięcej od czerwca 2010 r. Jednocześnie dwie trzecie badanych nie liczy na 3. rundę luzowania monetarnego w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy nadal wolą rynki wschodzące akcji od dojrzałych parkietów. Równocześnie jednak zmalała grupa zarządzających, którzy przeważają akcje w portfelach - do netto 27 proc. z 41 proc. w maju. Surowce w portfelach przeważa netto 6 proc. instytucji wobec 12 proc. deklarowanych miesiąc temu.

Reklama

Postawy opisywane przez najnowsze badanie Boa ML dobrze wpisywały się we wczorajsze notowania. Rynki wschodzące miały swój dzień, rosnąc mocniej od giełd rozwiniętych. Jednocześnie zwyżka nie była na tyle duża, by mówić o zażegnaniu groźby dalszego pogorszenia notowań.

Na globalnym rynku akcji można było raczej mówić o ruchu powrotnym do przełamanej wcześniej rocznej linii trendu, niż o początkach trwalszej tendencji zwyżkowej. Przesłanki do wzrostu były mało przekonujące. Tłumaczono je wiadomościami z Chin wskazującymi na rozwój tamtejszej gospodarki. Niemniej jednak okupiony jest wysoką inflacją, czemu musi przeciwdziałać bank centralny. Tak uczynił wczoraj podnosząc kolejny raz stopę rezerwy obowiązkowej dla banków.

Home Broker zwraca uwagę:

Coraz więcej instytucji na świecie przeważa gotówkę w portfelach, co jest potwierdzeniem ich ostrożniejszego spoglądania na przyszłą koniunkturę na rynkach ryzykownych aktywów

Chiński rynek nieruchomości w dalszym ciągu stoi przed trudnymi wyzwaniami

Rynki nieruchomości

W maju wartość transakcji na chińskim rynku nieruchomości podniosła się o 17 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Sięgnęła 58,8 mld USD. Przyspieszenie w tym względzie tłumaczono większą liczbą projektów wprowadzanych do sprzedaży przez deweloperów. Jednocześnie jednak zwracano uwagę na to, że podaż przewyższa popyt, co może rzutować na przyszłą aktywność na tamtejszym rynku nieruchomości.

Agnecja ratingowa Standard&Poor's obniżyła ze stabilnego do negatywnego perspektywę ratingu chińskich deweloperów. Można to traktować jako zapowiedź obniżki ratingu w kolejnych . Agencję niepokoją coraz trudniejszy dostęp do kredytów oraz nasilające się ograniczenia dotyczące popytu na mieszkania. To może prowadzić do zmniejszenia popytu na nie i w efekcie wepchnąć zmuszonych do walki cenowej deweloperów w kłopoty. S&P zwróciła uwagę też na rosnące zapasy niesprzedanych mieszkań.

Od dewelopera

Layetana Developments Polska organizuje Dzień otwarty na osiedlu Mozaika Mokotów, sobota 18 czerwca, 9.00-17.00, Warszawa, ul. Cybernetyki 7. Inwestycja składa się z 2 budynków 6 i 7 kond., które pomieszczą 143 lokale o pow. 37-140 m kw. W sprzedaży pozostało ich ok. 100 za 8500-10500 zł za m kw. Termin oddania to IV kw. 2011.

IV Letni Piknik odbędzie się w niedzielę 19 czerwca w godz. 11.00-17.00, przy ul. Skarbka z Gór, na Osiedlu Derby firmy Dom Development. Najnowszy etap Derby 20 składa się z trzech dwupiętrowych budynków, z 90 mieszkaniami o powierzchniach od 40,6 do 58,4 m kw. Wykonawcą inwestycji jest HENPOL. Termin oddania do użytku to IV kw. 2011.

Zespół Analiz Home Broker

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: chińskie | deweloper | perspektywy | perspektywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »