PBG zmniejszyło zaangażowanie w Strateg Capital i GasOil Engineering

PBG za 78 tys. zł sprzedało udziały w spółce Strateg Capital i zmniejszyło zaangażowanie do 48,8 proc. z 80 proc. posiadanych wcześniej, co jest pierwszym z etapów sprzedaży kamieniołomu, która ma nastąpić do końca 2012 r.

PBG za 78 tys. zł sprzedało udziały w spółce Strateg Capital i zmniejszyło zaangażowanie do 48,8 proc. z 80 proc. posiadanych wcześniej, co jest pierwszym z etapów sprzedaży kamieniołomu, która ma nastąpić do końca 2012 r.

Spółka za 1,2 mln zł sprzedała też 251.067 akcji słowackiej firmy GasOil Engineering, co spowodowało spadek zaangażowania do 45,37 proc. z 62,45 proc. poprzednio - podało PBG w komunikacie.

Zejście poniżej progu gwarantującego kontrolę spowodowało wyłączenie z konsolidacji metodą pełną wyników obu spółek w czwartym kwartale. PBG nadal konsolidować będzie wyniki netto tych spółek odpowiednio do posiadanego udziału.

PBG podało, że zejście w udziale poniżej progu gwarantującego kontrolę w spółce Strateg Capital, która zajmuje się wydobyciem, obróbką i sprzedażą melafiru, nastąpiło pod koniec trzeciego kwartału i jest to pierwszy z etapów procesu sprzedaży kamieniołomu, polegający na wyłączeniu tej spółki z konsolidacji.

Reklama

- W chwili obecnej finalizowany jest proces wyboru doradcy, któremu powierzone zostanie zadanie związane z poprowadzeniem transakcji sprzedaży kamieniołomu. Zarząd PBG spodziewa się, że sprzedaż nastąpi do końca 2012 roku - podało PBG w komunikacie prasowym.

- Strateg Capital nie jest aktywem o znaczeniu strategicznym, lecz uzupełniającym profil działalności Grupy PBG w segmencie budowy dróg. Sprzedaż udziałów w spółce Strateg Capital pozytywnie wpłynie na strukturę bilansu i poprawi wskaźnik zadłużenia netto - dodano.

PBG napisało w komunikacie, że GasOil Engineering nie jest aktywem o znaczeniu strategicznym, lecz wspierającym profil działalności Grupy PBG. Sprzedaż udziałów w tej spółce jest formą outsourcingu zorganizowanej części działalności, która pozwoli na obniżenie kosztów stałych grupy. Spółka nadal wspierać będzie Grupę PBG w zakresie inżynieringu.

PBG informowało wcześniej, że w celu poprawy struktury finansowania rozważa możliwość sprzedaży w przyszłości aktywów, z której mogłoby potencjalnie pozyskać około 500 mln zł.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »