Dofinansowanie na innowacje z Funduszy Europejskich dla MŚP. Jeszcze 800 mln zł w Szybkiej Ścieżce.

Przedsiębiorcy z sektora MŚP oraz konsorcja naukowo-biznesowe po raz kolejny mogą zgłaszać się do flagowego konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – Szybka Ścieżka. W realizowanej obecnie edycji konkursu czeka jeszcze 800 mln złotych dla sektora B+R na tworzenie innowacyjnych produktów, technologii i usług.

Łączny budżet tegorocznej edycji Szybkiej Ścieżki to 1,2 mld zł. Jako pierwsze o dofinansowanie mogły ubiegać się duże firmy oraz ich konsorcja również z MŚP jak i jednostkami naukowymi. 21 kwietnia rozpoczął się nabór dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które zgłaszać się mogą samodzielnie albo w konsorcjach przemysłowych lub z jednostkami naukowymi. W trwającej III rundzie mogą wnioskować o łącznie 500 mln złotych oraz o 300 mln złotych w IV rundzie, która rozpocznie się 19 maja. Nabór wniosków w konkursie Szybka Ścieżka zakończy się 18 czerwca 2020 roku.

- Na finiszu perspektywy unijnej liczymy na rekordowe zainteresowanie przedsiębiorców stawiających na innowacyjność - podkreśla Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Konkurs Szybka Ścieżka przeznaczony jest dla projektów B+R, które są nowością przynajmniej w skali kraju. Finansowany z Funduszy Europejskich - Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, ma szeroki zasięg - mogą w nim startować przedsiębiorcy ze wszystkich województw poza mazowieckim. O dofinansowanie mogą starać się wnioskodawcy, których celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek nowego lub ulepszonego produktu, usługi czy procesu. Konkurs nie jest obwarowany ograniczeniami branżowymi, ale projekty powinny wpisywać się w jedną z Krajowych Inteligentnych Specjalizacji.

Nadzwyczajne rozwiązania

- Utrudnienia życia gospodarczego, wynikające z obecnej sytuacji epidemicznej nie odbierają przedsiębiorcom szans na granty. Opracowaliśmy procedury, które pozwalają bez zakłóceń zarówno przeprowadzać konkursy, jak i kontrolować realizację projektów - zachęca do aplikowania Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - W zakresie prowadzenia konkursów, wnioski, tak jak dotąd, składa się drogą elektroniczną. Nowością jest możliwość przeprowadzenia zdalnego panelu eksperckiego za pomocą wideokonferencji.

Dodatkowo, cały czas można kierować pytania o konkursy do Punktu Informacyjnego NCBR - telefonicznie lub poprzez wiadomości e-mail. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju organizuje również szkolenia w ramach Akademii online dla wnioskodawców - znaleźć je można na kanale Centrum na YouTube - NCBRnews.   

Szybka Ścieżka zadba o bezpieczeństwo dzieci


Jednym z beneficjentów konkursu NCBR Szybka Ścieżka jest spółka Moose, która realizuje projekt opracowania systemu SmartBRAKE czyli Inteligentnego Systemu Asekuracji Ruchu i Trasy Roweru. Ma on zwiększyć bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas jazdy na rowerze w ruchu ulicznym.

Opracowany przez Moose system  SmartBRAKE składa się z kilku modułów: m.in. hamowania, zamontowanego na rowerze dziecka; moduł wyzwalający zdalne hamowanie w postaci opaski na rękę lub przycisku instalowanego na rowerze rodzica;  moduł sterowania nadzorujący hamowanie dziecka oraz aplikacji mobilnej, umożliwiającej konfigurację dopuszczalnej prędkości jazdy i obszaru, po którym dziecko może się poruszać. Dodatkowo, aplikacja chmurowa pozwoli rodzicom na podgląd tras przejazdów dziecka i analizę parametrów stylu jazdy. Rodzic będzie miał w czasie rzeczywistym dane o położeniu dziecka i będzie mógł zdalnie ograniczyć prędkość roweru.

- Pomoc finansowa, wynikająca z udziału w konkursach NCBR, była kluczowa dla projektu i rozwijania naszego pomysłu. Bez niej nie bylibyśmy w stanie realizować go na taką skalę i z taką liczbą funkcjonalności - mówi Małgorzata Gulewicz, Deputy Executive Officer w spółce MOOSE - Pozyskane środki wykorzystujemy na prace nad częścią mechaniczno-elektroniczną oraz oprogramowaniem naszego rozwiązania.

Małgorzata Gulewicz podkreśla, że pozyskane fundusze umożliwiły firmie realizację projektu w pełnym zakresie, łącznie z możliwością zaangażowania podwykonawcy jak i wdrożenia najnowszych rozwiązań technologicznych. - Zdecydowanie polecam udział w konkursach Szybkiej Ścieżki. To wielka szansa dla przedsiębiorstw na budowanie konkurencyjnych produktów i wdrażanie nowych technologii w organizacji.

Regulamin i dokumentacja konkursu "Szybka Ścieżka" dostępne są na stronie internetowej NCBR.

 

 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »