Nieruchomości i wynagrodzenia

We wtorek inwestorzy dostaną raporty na temat dwóch elektryzujących ich spraw. Jako pierwsze pojawią się dane o wzroście wynagrodzenia w Polsce, pół godziny później - dane z rynku nieruchomości w USA.

We wtorek inwestorzy dostaną raporty na temat dwóch elektryzujących ich spraw. Jako pierwsze pojawią się dane o wzroście wynagrodzenia w Polsce, pół godziny później - dane z rynku nieruchomości w USA.

Od dobrych kilku miesięcy to nie stopa bezrobocia jest najpilniej obserowowaną "figurą" z rynku pracy. Numerem jeden staje się wzrost wynagrodzeń - ekonomiści ankietowani przez ISB sądzą, że w maju nasze pensje wzrosły średnio o 8,4 proc. - tak samo jak w kwietniu. Dane zgodne z oczekiwaniami lub wyższe pobudzą dyskusję na temat wzrostu stóp procentowych w Polsce.

Dla rynków światowych ważniejsze będą informacje z rynku nieruchomości w USA. Dziś poznamy liczbę wydanych pozwoleń na budowę (oczekiwana liczba to 1,487 mln) i rozpoczętych inwestycji budowlanych (prognoza: 1,528 mln).

Reklama

SYTUACJA NA GPW

W poniedziałek mieliśmy niewielką korektę na rynku akcji. Rano przeważały wprawdzie niewielkie zwyżki, ale ten stan - nie poparty zresztą większymi obrotami - utrzymał się tylko do południa. Później przyszedł czas na realiację zysków, ale i wtedy transakcji przeprowadzano niewiele. W sumie obroty akcjami na wczorajszej sesji podliczono na 1,5 mld PLN, przy czym dla spółek z WIG20 było to mniej niż 600 mln PLN, co bardzo kontrastuje z 2 mld (WIG20) na sesji piątkowej.

Poniedziałkowe notowania nie zasługują na nic więcej niż na miano płytkiej korekty, która zostanie szybko przez rynek zapomniana. Warto zwrócić uwagę, że ton komentarzy zmienia się w ostatnich dniach - specjaliści zdają się być coraz bardziej pogodzeni z hossą wobec monstrualnych napływów środków do TFI. Skala tych napływów powoduje z kolei wzrost zainteresowania spółkami z WIG20.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Po mocnych wzrostach w zeszłym tygodniu, amerykańska giełda rozpoczyna obecny na lekkim minusie, głównie za sprawą spółek budowlanych, które traciły w wyniku spadku indeksu nastrojów w sektorze nieruchomości do poziomu najniższego od 16 lat. Przy niewielkich wahaniach i małych obrotach (na DJIA dwukrotnie niższe niż w piątek), indeks S&P stracił 0,12 proc., a Dow Jones 0,19 proc. Ustanowienie nowych rekordów zależy w dużej mierze od dzisiejszych danych o rozpoczętych budowach i zezwoleniach na nowe. Po silnych wzrostach odpoczywają również inwestorzy w Azji, co przekłada się na niewielkie zmiany tamtejszych indeksów. Nikkei spadł 0,1 proc., Kospi wzrósł 0,1 proc., a indeksy giełdy w Szanghaju zmieniły się w granicach 0,3 proc. Silnie zyskał Hang Seng (2,7 proc.) w wyniku euforii po pokonaniu poziomu 21.000 i ustanowieniu historycznego maksimum.

OBSERWUJ AKCJE

Lotos - drożejąca od początku roku ropa przełożyła się na falę wzrostową spółki. Jej rezultatem jest przełamanie podczas ostatnich sesji, trendu spadkowego, który trwał ponad rok. Jeżeli kurs na trwałe przebije poziom 50 PLN (obecnie o to walczy), możemy spodziewać się aprecjacji w kierunku historycznego maksimum na 59,90 PLN, tym bardziej, że wskaźniki MACD i RSI wskazują, że jest jeszcze potencjał do dalszych wzrostów.

PGNiG - w wyniku wzrostów z końca ubiegłego tygodnia kurs wybił się z bazy i ustalił nowy rekord przy dużych obrotach. Wprawdzie wskaźnik c/z jest dosyć wysoki, jak na spółkę surowcową (wynosi prawie 20), ale wydaje się, że inwestorów kuszą stabilne przychody i zysk netto oraz ostatnie informacje o inwestycjach w Norwegii (mniejsze znaczenie ma zapowiedziana dywidenda w postaci 0,17 PLN na akcję). MACD wygenerował w czwartek sygnał kupna.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Ropczyce - firma ZM Invest zwiększyła posiadany pakiet akcji Ropczyc o ok. 97 tys. szt. i kontroluje obecnie 43 proc. kapitału zakładowego spółki. Wcześniej było to 40,9 proc.

Jago - Elżbieta Sjöblom nabyła w transakcji pakietowej 200 tys. szt. akcji i kontroluje obecnie pakiet 3 mln akcji (bezpośrednio oraz pośrednio przez spółkę Park Bronisze) dający 19,81 proc. głosów podczas WZA.

Jutrzenka - podpisała aneks do umowy kredytowej z bankiem PKO BP, na mocy którego do końca 2009 otrzyma ok. 120 mln PLN na finansowanie bieżących zobowiązań.

BRE Bank - osoba pełniąca kluczowe stanowisko w banku sprzedała 620 szt. akcji BRE Banku po cenie ok. 530 PLN za szt.

Mediatel - Spółka podpisała list intencyjny z Długimi Rozmowami dający na 30 dni wyłączność na prowadzenie negocjacji w ramach fuzji obu firm. W przypadku ewentualnego połączenia na rynku pojawi się drugi, co do wielkości po TP SA operator rynku hurtowego w Polsce. Ponadto w ramach konsorcjum z TBM Telekom spółka wygrała przetarg na świadczenie usług telekomunikacyjnych na rzecz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Wartości kontraktu nie podano.

Elektrotim - osoba posiadająca dostęp do poufnych informacji sprzedała 5000 akcji po 50 PLN za sztukę.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Przed rozpoczęciem notowań nie ma dziś klarownych sygnałów - płytka korekta dotknęła większości światowych rynków, ale ten czynnik został już u nas zdyskontowany wczoraj.

Sprzyjającym czynnikiem może być natomiast niewielki wzrost kursu euro do dolara, ponieważ mocne euro już wcześniej sprzyjało GPW i umocnieniu złotego. Z drugiej strony mamy też zastój na rynku surowców.

Nie pozostaje nic innego niż spodziewać się kolejnej spokojnej sesji, przynajmniej do 14:30 - wtedy poznamy dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które mogą szarpnąć rynkami na świecie.

Dane z Polski opublikowane zostaną o 14:00, ale ich wpływ na złotego czy GPW będzie zauważalny tylko wówczas, gdyby istotnie różniły się od oczekiwań rynkowych - np. gdyby wzrost wynagrodzeń był wyższy niż 9 proc.

Emil Szweda, Łukasz Wróbel, Łukasz Mickiewicz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Open Finance
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | zarobki w Polsce | nieruchomości | GPW | inwestorzy | USA | wzrost wynagrodzeń | WIG20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »