Strefa nocna (cz. 1): Funkcje i układ łazienki

Współczesna łazienka to nie tylko wanna lub prysznic i umywalka. W nowo budowanych domach w pomieszczeniu tym łączy się wiele funkcji, zarówno dotyczących higieny oraz pielęgnacji ciała, jak i relaksu. Coraz częściej pojawiają się wanny i prysznice z hydromasażem, jacuzzi, a nawet sauna.

Łazienki stają się przestronne, dzięki czemu można znacznie ciekawiej kształtować ich przestrzeń.

Ze względu na wielkość oraz funkcjonalność wyróżniamy:

" toaletę, gdzie podstawowym wyposażeniem będzie miska wc, opcjonalnie mała umywalka; minimalne wymiary to 1,30 x 0,90 cm; umieszcza się ją w części ogólnodostępnej;

" łazienkę przy sypialniach, gdzie w standardzie wyposażenia powinna znaleźć się miska wc, umywalka, kabina prysznicowa lub wanna; zwykle znajduje się w strefie nocnej domu;

" łazienkę rodzinną (w domach, w których będzie jedna łazienka), tutaj w skład podstawowego wyposażenia wchodzą jedna lub dwie umywalki, miska wc, bidet oraz kabina prysznicowa lub wanna; planuje się ją w części ogólnodostępnej dla domowników;

Reklama

" łazienkę przy sypialni rodziców - dwie umywalki, bidet, miska wc, wanna lub/i kabina prysznicowa; usytuowana w części intymnej domu, dostępna jedynie dla gospodarzy;

" pokój kąpielowy - wanna lub/i kabina z hydromasażem lub SPA, urządzenia fitness (rower, bieżnia, etc.), sauna fińska, obok miska wc i umywalka; pomieszczenie dostępne dla wszystkich mieszkańców oraz gości.

Bardzo ważna jest lokalizacja łazienki. W domu wieloosobowej rodziny najlepiej sprawdzają się dwie łazienki - jedna w pobliżu sypialni rodziców, przeznaczona praktycznie wyłącznie dla nich, druga natomiast w miejscu ogólnodostępnym w strefie nocnej. W strefie dziennej powinna się znaleźć nieduża toaleta (jeśli to możliwe, z prysznicem), zwłaszcza jeśli dom ma przynajmniej dwie kondygnacje. Większość dobrze przygotowanych projektów katalogowych trzyma się tych zasad, o ile tylko pozwala na to wielkość powierzchni użytkowej.

Sam wygląd i wyposażenie łazienki powinny odpowiadać jak najlepiej funkcjom, jakie ma spełniać. Tylko dobrze przemyślane rozplanowanie łazienki pozwoli na swobodne i wygodne korzystanie z niej. Komfort i dobre samopoczucie zapewni także odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych i stylistyki wnętrza.

Toaleta, nawet z prysznicem, może być doświetlona wyłącznie światłem sztucznym - w niczym nie będzie to przeszkadzało, bo przecież w tym pomieszczeniu nie spędza się wiele czasu. Żeby takie oświetlenie było funkcjonalne, musi być starannie zaprojektowane. Najlepiej montować lampy w pobliżu lustra nad umywalką - umożliwi to precyzyjne wykonywanie czynności, a lustro odbijające światło dodatkowo doświetli wnętrze.

Jednak w większej łazience z wanną sztuczne doświetlenie nie zapewni pełnego komfortu, warto więc zaprojektować okno - im większe pomieszczenie, tym światła słonecznego powinno być więcej. Sprzyja to dobremu samopoczuciu przebywających w niej osób, szczególnie gdy łazienka spełnia także funkcje związane z relaksem i wypoczynkiem.

Projekt łazienki możemy zlecić specjaliście lub zająć się nim samodzielnie. Niezależnie jednak od tego, kto zajmie się jego przygotowaniem, trzeba wcześniej ustalić wszystkie funkcje, jakie ma spełniać to pomieszczenie,

oraz potrzeby domowników. Trzeba sobie także zdawać sprawę, że zupełnie inaczej musi wyglądać łazienka mała, inaczej duża, jeszcze inaczej, gdy służy również higienie małych dzieci czy osób nie w pełni sprawnych.

Aby łazienka była w pełni funkcjonalna, trzeba ją zaplanować już na etapie adaptacji projektu - ustalić jej położenie oraz określić, w jakie urządzenia zostanie wyposażona i jak zostaną one rozmieszczone. Dzięki temu w trakcie budowy wykonawca będzie mógł doprowadzić we właściwe miejsca odpowiednie przyłącza i dostosować je do planowanego sprzętu.

Styl i kolorystyka

Jednym ze sprawdzonych sposobów powiększenia łazienki jest ustawienie w niej urządzeń i sprzętów z materiałów transparentnych i półprzezroczystych. Przezroczysta czy półprzezroczysta umywalka lub szafka wydadzą się mniejsze i lżejsze od podobnych w pełnym kolorze.

Ciemne barwy zmniejszają przestrzeń, jasne powiększają. W małej łazience nie należy stosować dużych płaszczyzn o ciemnych, nasyconych barwach. Lepiej pomyśleć o kolorach pastelowych, zimnych i rozbielonych. Kolory zimnej palety barw (niebieski, szary, zielony) mają właściwości oddalające, kolory ciepłe (żółty, czerwony, brązowy) przybliżające. Kolorem możemy także zatuszować pewne defekty wnętrza, np. malując sufit w ciemne, delikatne odcienie ukryjemy znajdujące się na nim przewody elektryczne.

Toaleta

Poza dużą łazienką w strefie nocnej bardzo przydatna jest nieduża toaleta w strefie dziennej. Jeśli w dodatku uda się w niej zmieścić prysznic, może się okazać pomocna przy rozładowywaniu porannych kolejek do wanny.

Mogą z niej korzystać również nocujący goście.

Najpoważniejszym problemem toalet i bardzo małych łazienek jest miejsce. Nie jest łatwo zagospodarować 3-4 m2 powierzchni tak, żeby zmieściły się na niej wszystkie potrzebne urządzenia sanitarne.

Dla natrysku potrzebujemy powierzchni o wymiarach przynajmniej 70 x 70 cm, bo tyle ma najmniejszy brodzik. Jeśli rzeczywiście mamy tylko tyle miejsca, lepiej ustawić sam brodzik z zasłonką zamiast kabiny - będzie mniej ograniczać ruchy.

W przypadku montowania kabiny, aby zaoszczędzić nieco miejsca, można wybrać model pięciokątny lub półokrągły - wbrew pozorom tego typu kabiny mają w środku więcej miejsca niż typowe.

Zastosowanie wiszącej miski sedesowej ze spłuczką schowaną w ścianie pozwoli na łatwiejsze utrzymanie w czystości podłogi, a nad stelażem (jeśli nie zostanie zabudowany do sufitu) powstanie półka. Innym dobrym rozwiązaniem jest stojący kompakt przystosowany specjalnie do małych łazienek - wielu producentów ma takie modele w swojej ofercie, które mogą być przysunięte bardzo blisko ściany. Możliwe są także wiszące kompakty i stojące miski sedesowe ze spłuczką ukrytą w ścianie.

Nie warto przesadzać z oszczędnością miejsca na umywalkę - jeśli będzie ona zbyt mała, korzystanie z niej będzie utrudnione, a woda łatwo będzie się z niej rozpryskiwać. Minimalna szerokość to 35-45 cm przy głębokości 30 cm. Za to zamontowanie umywalki narożnej, asymetrycznej pozwoli na najefektywniejsze wykorzystanie rogu pomieszczenia. Bardzo wygodne może okazać się zamontowanie przy umywalce baterii z rączką natryskową.

Ponieważ toalety z zasady są małe, nie powinno się w nich układać dużych kafli czy skomplikowanych wzorów o elementach znacznej wielkości. Kolory powinny być jasne, rozbielone, co optycznie powiększy wnętrze. Podobny efekt dają duże lustra oraz różne przezroczyste i półprzezroczyste materiały.

Duża łazienka

Duża łazienka w strefie nocnej to nie tylko pomieszczenie, w którym dbamy o higienę, to także miejsce relaksu i wypoczynku. Dlatego warto stworzyć z niej, o ile pozwala na to jej wielkość, pokój kąpielowy. Do tego celu wystarczy pomieszczenie o powierzchni 12 m2, ale również mniejsze łazienki można odpowiednio zaaranżować.

Pokój kąpielowy należy podzielić na dwie strefy: mokrą - z funkcjami sanitarnymi i kąpielowymi - oraz suchą (wilgotną), wypoczynkową. W strefie mokrej powinno się znaleźć miejsce na umywalkę (lub dwie), natrysk, miskę sedesową, bidet oraz oddzieloną wyraźnie od pozostałych urządzeń dużą wannę. W strefie suchej natomiast można ustawić wygodny fotel lub krzesło, toaletkę, sprzęt fitness, różnego rodzaju szafki, a nawet sprzęt audio.

Aby pokój kąpielowy stał się rzeczywiście miejscem wypoczynku i relaksu nie wystarczy odpowiednio go urządzić, ważny jest także sposób, w jaki z niego korzystamy. Nie może on jednocześnie pełnić funkcji składziku, pralni czy innego pomieszczenia gospodarczego. Powinno to być miejsce, w którym panuje odpowiednia atmosfera, w którym przebywa się z przyjemnością nie tylko po to, aby dokonać codziennych zabiegów higienicznych.

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: sauna | wanna | prysznic | higiena | łazienka | spa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »